"Знання. Закон. Честь."
Харківський національний університет внутрішніх справ
61080, Україна, м. Харків, пр. Льва Ландау, 27    (057) 7398-181    odin@univd.edu.ua

ОСОБЛИВОСТІ
Харківського національного університету внутрішніх справ

 Харківський національний університет внутрішніх справ – заклад вищої освіти МВС України із специфічними умовами навчання IV рівня акредитації.

Особливості факультету №1 (досудового слідства)

Вперше в 2018/2019 навчальному році до навчання приступило
20 курсантів – майбутніх експертів-криміналістів. Факультет спільно із інститутом післядипломної освіти здійснює активну роботу щодо реалізації пріоритетного профілю забезпечення післядипломної освіти за видами службової діяльності поліцейських – досудове розслідування. Реалізувати зазначене вище дозволяє спеціалізована матеріально-технічна база факультету, зокрема: навчальний відділ поліції, криміналістичний полігон, спеціалізовані криміналістичні класи та навчальні аудиторії. Під час навчання на факультеті застосовуються новітні форми викладення профільних навчальних дисциплін.

Науково-педагогічний склад кафедр факультету здійснює підготовку випускників загальноосвітніх шкіл до зовнішнього незалежного оцінювання за дистанційною формою. Для підготовки випускників закладів вищої освіти для вступу до магістратури для складання єдиного фахового вступного випробування та єдиного фахового вступного іспиту з іноземної мови розроблені навчальні матеріали для самостійної підготовки. Зазначені матеріали розміщені на Сервері дистанційної освіти ХНУВС.

Особливості факультету № 2 (кримінальної поліції)

У підпорядкуванні факультету існує кафедра спеціальної фізичної підготовки, яка забезпечує викладання дисциплін із спеціальної фізичної та тактичної підготовки для здобувачів вищої освіти усього університету. Під час проведення занять із тактичної підготовки курсантами 3-4 курсів відпрацьовуються тактичні навички дій на місцевості, наближені до екстремальних умов, елементи подолання штурмової смуги перешкод. Крім того, науково-педагогічними працівниками кафедри забезпечується робота багатьох спортивних секцій, серед яких секції спортивного альпінізму та спортивного орієнтування.

Кафедра оперативно-розшукової діяльності та розкриття злочинів справ є випусковою.

Навчально-методична робота кафедри спрямована на викладання дисциплін, пов'язаних із підготовкою фахівців для підрозділів Національної поліції, та відповідає кваліфікаційним характеристикам спеціальностей випускників закладів вищої освіти МВС України, за якими ведеться підготовка в Харківському національному університеті внутрішніх справ.

На кафедрі створений навчально-методичний комплекс для викладання дисципліни «Основи кримінального аналізу». Проведення навчальних занять та тренінгів з основ кримінального аналізу здійснюється сертифікованим тренером (ООН, ОБСЄ, КМЄС) з кримінального аналізу.

 Особливості факультету № 3 (превентивної діяльності)

Факультет здійснює підготовку фахівців для підрозділів ювенальної превенції, кінологічних підрозділів, підрозділів превентивної діяльності Національної поліції України, а також психологів для підрозділів інспекторів ювенальної превенції, управлінь кадрового забезпечення, відділів комунікації. Випускники факультету працюватимуть на посадах інспекторів ювенальної превенції,офіцерів-кінологів, дільничних офіцерів поліції, на посадах психологів, прес-офіцерів.

 Особливості факультету № 4

Єдиний в системі МВС, де готують фахівців по боротьбі з кіберзлочинами.

Факультет має багаторічний досвід підготовки правоохоронців, які мають спеціальні знання у сфері використання високих інформаційних технологій - здійснює підготовку фахівців на посади слідчих та оперуповноважених для боротьби з кіберзлочинністю, протидії торгівлі людьми, а також фахівців оперативно-технічних та інформаційно-аналітичних підрозділів Національної поліції України.

Після закінчення навчання випускники факультету отримують ступінь вищої освіти «бакалавр», їм присвоюють спеціальне звання «лейтенант поліції». Вони можуть працювати інспекторами та спеціальними агентами підрозділів Департаменту кіберполіції; оперуповноваженими підрозділів Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми; оперуповноваженими підрозділів Департаменту захисту економіки; слідчими (які спеціалізуються на розслідуванні кіберзлочинів) підрозділів ГУНП в областях, а також в підрозділах режиму та технічного захисту інформації, зв’язку та телекомунікацій, інформаційної підтримки та координації поліції «102», кримінального аналізу, організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування тощо.

Головними напрямами практичної діяльності випускника факультету є: протидія правопорушенням, що вчиняються з використанням високих інформаційних технологій; підвищення ефективності правоохоронної діяльності Національної поліції України за допомогою використання сучасних засобів управління; впровадження в діяльність поліції комп’ютерних систем обробки та аналізу інформації, сучасних інформаційних технологій та методик використання технічних засобів.

На факультеті в освітній процес активно впроваджується практична орієнтація в підготовці курсантів. З цією метою при факультеті діють:

- навчально-тренувальний центр протидії кіберзлочинності та моніторингу кіберпростору;

- навчально-тренувальний полігон з протидії злочинам у сфері торгівлі людьми, що вчиняються із використанням високих інформаційних технологій;

- навчально-тренувальний полігон з протидії кібератакам;

- науково-дослідна лабораторія захисту інформації та кібербезпеки.

 Навчально-тренувальний центр протидії кіберзлочинності та моніторингу кіберпростору

Основні завдання функціонування спеціалізованої аудиторії: підготовка та підвищення кваліфікації фахівців у сфері боротьби з кіберзлочинністю; забезпечення щоденного цілодобового (24/7) моніторингу курсантами факультету № 4 українського сегменту мережі Інтернет з метою виявлення протиправного контенту (екстремістського та сепаратистського змісту), фактів розповсюдження дитячої порнографії, продажу зброї та наркотичних речовин, пропонування послуг дитячого секс-туризму тощо, з наступною передачею виявленої інформації правоохоронним органам за належністю; моделювання атак на інформаційні системи з наступним вжиттям відповідних заходів захисту; моделювання процесу виконання оперативно-службових завдань у сфері боротьби з кіберзлочинністю; відпрацювання методик провадження комп’ютерно-технічних експертиз та роботи спеціаліста під час огляду засобів комп’ютерної техніки; ознайомлення із засобами та методами, що використовуються зловмисниками для вчинення протиправних дій у сфері використання систем дистанційного банківського обслуговування з відпрацюванням тактики дій поліцейських щодо виявлення, документування та розкриття даного виду злочинів; проведення спеціалізованих Інтернет-конференцій та конкурсів типу «Кращий за професією» серед правоохоронців; підвищення поінформованості громадян про безпеку в кіберпросторі; комп’ютерне тестування курсантів та слухачів.

 Навчально-тренувальний полігон з протидії злочинам у сфері торгівлі людьми, що вчиняються із використанням високих інформаційних технологій

Тренінгова кімната оснащена сучасним комп’ютерним обладнанням Координаторами проектів ОБСЄ в Україні в рамках проекту «Посилення кримінального переслідування торгівлі людьми з використанням інформаційних технологій в Україні» за фінансової підтримки Уряду Канади.

Метою діяльності спеціалізованої аудиторії є забезпечення якісної підготовки фахівців вищої кваліфікації, формування у них первинних систематизованих навичок протидії загрозам у сфері кібербезпеки та торгівлі людьми і вмінь застосовувати інформаційні технології у протидії злочинності.

Основними завданнями функціонування спеціалізованої аудиторії є: підготовка та підвищення кваліфікації фахівців у сфері протидії кіберзлочинності та торгівлі людьми; моніторинг українського сегменту мережі Інтернет на предмет наявності протиправного контенту з наступним повідомленням правоохоронних органів за належністю; моделювання атак на інформаційні системи з наступним вжиттям відповідних заходів захисту; моделювання процесу виконання оперативно-службових завдань у сфері протидії кіберзлочинності та торгівлі людьми з використанням комп’ютерних технологій; відпрацювання методик провадження комп’ютерно-технічних експертиз та роботи спеціаліста під час огляду засобів комп’ютерної техніки; комп’ютерне тестування курсантів та слухачів; проведення спеціалізованих Інтернет-конференцій та конкурсів типу «Кращий за професією» серед правоохоронців; підвищення поінформованості громадян про безпеку в кіберпросторі.

Навчально-тренувальний полігон з моделювання та протидії кібератакам

Метою діяльності спеціалізованої аудиторії є забезпечення якісної підготовки фахівців вищої кваліфікації, формування у них первинних систематизованих навичок протидії загрозам у сфері кібербезпеки та вмінь застосовувати інформаційні технології у протидії злочинності.

Основні завдання спеціалізованої аудиторії: підготовка та підвищення кваліфікації фахівців у сфері боротьби з кіберзлочинністю; моделювання атак на інформаційні системи з наступним вжиттям відповідних заходів захисту; моделювання процесу виконання оперативно-службових завдань у сфері боротьби з кіберзлочинністю; відпрацювання методик провадження комп’ютерно-технічних експертиз та роботи спеціаліста під час огляду засобів комп’ютерної техніки; підвищення поінформованості громадян про безпеку в кіберпросторі; комп’ютерне тестування курсантів та слухачів.

Особливості факультету № 5.

Навчання на факультеті дає можливість працівникам поліції отримати вищу освіту, чи другу вищу освіту заочно.

Особливості факультету № 6

Навчальний процес на факультеті здійснюється з використанням традиційних та новітніх освітніх технологій.

Зокрема, проводяться виїзні практичні заняття у розташуванні органів Національної поліції, судових органів, податкових органів, органів і установ виконання покарань з залученням їх працівників.

Бінарні лекційні та практичні заняття у розташуванні факультету проводяться спільно науково-педагогічними працівниками факультету № 6 та працівниками правоохоронних, судових, податкових, фінансових та інших органів.

Практичні заняття за спеціальністю «Психологія» проводяться у спеціалізованих навчальних аудиторіях «Зелена кімната», «Аудиторія психокорекційної роботи». Під час таких занять моделюються складні психологічні відносини між членами суспільства та визначаються шляхи їх подолання. Також розглядається практика психологічної роботи з неповнолітніми, по відношенню до яких був вчинений злочин, або таких, що були свідками злочину.

Практичні заняття за спеціальностями «Право», «Правоохоронна діяльність» з дисциплін цивільного, кримінального, адміністративного та господарського процесуального права проводяться у спеціалізованій аудиторії «Зала судових засідань» переважно у формі рольових ігор, навчальних судових засідань.

Формування професійних навичок студентів відбувається шляхом їх участі у роботі «Юридичної клініки  ХНУВС». Вони залучаються до консультування населення з правових питань, підготовки процесуальних документів (заяв, позовів, клопотань), представництва у суді тощо. На практичних заняттях з матеріально-процесуального права розглядаються реальні правовідносини, що були об’єктом дослідження «Юридичної клініки». Досягнуті під час занять результати порівнюються з рішеннями юрисдикційних органів.

 Університет має сучасну матеріально-технічну базу, яка постійно удосконалюється та допомагає готувати поліцейських за європейськими стандартами.

 Навчальний відділ поліції

Розміщений в окремій будівлі та структурно відповідає діючим відділам поліції ГУНП в областях:

  • чергова частина;
  • службовий кабінет слідчого;
  • кімната для впізнання;
  • кімната прийому громадян;
  • кабінет дільничного офіцера поліції;
  • кабінет начальника відділу поліції.

 Приміщення «Чергова частина відділу поліції» призначене для відпрацювання оперативного управління підрозділами Національної поліції, під час вживання невідкладних заходів із захисту життя, здоров’я, прав та свобод громадян, власності, природного середовища, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань.

Спеціалізоване навчальне приміщення «Службовий кабінет слідчого» призначене для оволодіння теоретичними знаннями щодо діяльності органів досудового розслідування, прокуратури та суду та інших правоохоронних органів щодо розкриття і розслідування кримінальних правопорушень (злочинів та кримінальних проступків), їх належного судового розгляду, виконання рішень слідчого прокурора, слідчого судді та суду; закріплення знань про основні вивчення кримінальної процесуальної діяльності; формування вмінь і навичок щодо проведення окремих процесуальних дій; формування вмінь і практичних навичок щодо правильного застосування кримінального процесуального закону при проведенні досудового розслідування, правильності прийняття та оформлення процесуальних рішень та відпрацювання практичних навичок та вмінь зі складання відповідних процесуальних документів.

Спеціалізоване навчальне приміщення «Кімната для впізнання» призначена для формування вмінь і навичок щодо проведення окремих процесуальних дій; формування вмінь і практичних навичок щодо правильного застосування кримінального процесуального закону при проведенні досудового розслідування, правильності прийняття та оформлення процесуальних рішень та відпрацювання практичних навичок та вмінь зі складання відповідних процесуальних документів.

Спеціалізоване навчальне приміщення «Кімната прийому громадян» призначена для формування навичок та знань у курсантів з організації діяльності роботи працівників підрозділу поліції у сфері прийому громадян та захисту їх законних прав та інтересів.

Спеціалізована навчальна аудиторія «Кабінет дільничного офіцера поліції» призначена для проведення семінарських та практичних навчальних занять, позааудиторних заходів в цілях виховання та розвитку особистості здобувачів вищої освіти університету тощо. Основні завдання функціонування аудиторії: проведення семінарських і практичних навчальних занять з використання сучасних мультимедійних технічних засобів; відпрацювання в межах ситуативних завдань навичок щодо організації та безпосереднього здійснення прийому представників громади, розгляду їх звернень, повідомлень про правопорушення, заяв про випадки домашнього насильства, прийняття вмотивованих рішень у питаннях, що віднесені до повноважень дільничного офіцера поліції; формування цілісного уявлення щодо процедурних, організаційних, методичних, наукових і тактичних основ організації та здійснення роботи дільничного офіцера поліції; формування знань про актуальні методи організації та здійснення роботи дільничного офіцера поліції; вироблення вмінь з організації та здійснення роботи з окремими категоріями осіб на території обслуговування.

Спеціалізована навчальна аудиторія «Кабінет начальника відділу поліції» призначена для проведення семінарських та практичних навчальних занять, проведення позааудиторних заходів в цілях виховання та розвитку особистості здобувачів вищої освіти тощо. Основні завдання спеціалізованої навчальної аудиторії: проведення семінарських і практичних навчальних занять з використанням сучасних мультимедійних технічних засобів; відпрацювання в межах ситуативних завдань навичок роботи на посаді начальника відділу поліції, зокрема щодо організації та проведення прийому громадян, розгляду скарг, які стосуються діяльності даного органу поліції, організації документообігу в територіальному органі поліції та контролю за виконанням документів, а також загальних навичок організації роботи органу поліції; формування цілісного уявлення про процесуальні, організаційні, методичні, наукові та тактичні основи управління в поліції; формування знань про актуальні методи управління в поліції; вироблення вмінь з організації функціонування територіального органу поліції.

 Криміналістичний полігон розташований на 2 поверсі навчального відділу поліції. Він об’єднує три тематично оформлені кімнати: «Житлова кімната», «Банківське відділення», «Трасологія».

Вказані навчальні місця наповнені візуальною продукцією за напрямом слідознавства (стенди, інформаційні таблички тощо) та криміналістичної техніки у вигляді технічних засобів (слідчі валізи, валізи для дактилоскопіювання та туалету трупа, люмінесцентні лампи, магнітні пензлі, порошки, цифрові фотоапарати, фотоштативи, муляжі холодної та вогнепальної збої, набоїв, документи зі слідами підробки, навісні та врізані замки зі слідами злому, мікроскопи, нетбуки, муляжі персональних комп’ютерів з моніторами, телевізори і т.п.).

У криміналістичному полігоні проходить відпрацювання навичок роботи з окремими слідами злочину та формування у курсантів вмінь щодо проведення окремих слідчих (розшукових) дій; вмінь та навичок практичної роботи на посаді слідчого щодо виявлення та фіксації слідів злочинів; формування уявлення про основні види слідів; закріплення знань про основні аспекти криміналістичної діяльності; відпрацювання вмінь та навичок використання інформаційних ресурсів, криміналістичних обліків тощо.

 Навчально-тренувальний стрілецький комплекс - тир (100м)

Призначений для проведення занять з вогневої підготовки з використанням автоматичної стрілецької зброї (штурмових гвинтівок (автоматів), снайперських гвинтівок, ручних кулеметів), обладнаний стендами, плакатами, підйомними установками для мішеней, управління якими здійснюється дистанційно з пульта, відеокамерою та монітором для визначення якісних результатів стрільби з рубежу відкриття вогню – 100 метрів (без підходу до мішеней).

У тирі здійснюється навчання курсантів умілого володіння вогнепальною зброєю, ведення влучного вогню, сумлінного виконання службових обов’язків, пов’язаних з носінням, зберіганням, застосуванням і використанням зброї.

 Інтерактивний тир «Інгул-7» (25 м)

Тир обладнаний універсальним мультимедійним інтерактивним тиром «Інгул-7». Це лазерний мультимедійний інтерактивний тир, призначений для стрільби як без використання бойових патронів (для лазерної імітації стрільби, при цьому стрільба може виконуватися по стандартних нерухомих мішенях, рухомих мішенях, а також по зображеннях кінофільмів); так і для навчання стрільби з пістолетів (калібром до 11.43-мм), також пневматичної та малокаліберної спортивної зброї.

 Тактичний полігон

Призначений для  відпрацювання навичок роботи зі слідами злочину та формування вмінь щодо проведення окремих тактичних дій; формування спеціальних знань та навичок для виконання службових завдань в умовах ускладнення оперативної обстановки;  дослідження процесуальних дій (огляд предметів, огляд документів, відібрання зразків для експертизи, попереднє дослідження виявлених слідів); формування  знань про сучасні види й можливості проведення спеціальних операцій

 Штурмова смуга перешкод

Сприяє формуванню фізичної підготовленості курсантів до виконання професійних завдань з максимальною безпекою для власного життя і здоров'я; сприяння ступеневому формуванню спеціальних знань та навичок більш ефективного застосування превентивних поліцейських заходів та поліцейських заходів примусу у обставинах максимально наближених до реальних умов несення служби, у тому числі після значних психофізичних навантажень; формування стресостійкості, готовності до ефективних дій з мінімальним ризиком для власного життя та здоров'я; засвоєння навичок практичного застосування теоретичних знань щодо правильного оцінювання конкретних подій, прийняття правомірних рішень та психологічної готовності до дій у ситуаціях різних ступенів ризику; підвищення практичної спрямованості освітнього процесу.

 Спеціалізований тренажерний комплекс з підготовки курсантів та слухачів професії «Водій транспортного засобу категорії «В»

Спеціалізована навчальна аудиторія створена з метою проведення занять по набуттю навичок практичного водіння транспортного засобу, формування знань про будову автомобіля, проведення занять з підготовки водіїв категорії «В», а також семінарських та практичних занять з використанням сучасних мультимедійних технічних засобів.

 Центр корекційної та психодіагностичної діяльності

Центр створений для психологічної підготовки особового складу Національної поліції та підрозділів територіальної оборони. Формування у них психологічної готовності до дій в екстремальних ситуаціях, умінь вирішувати психологічні проблеми, що виникають під час службової діяльності, зміцнення військової і службової дисципліни.

У Центрі проводиться групова та індивідуальна робота з психологічної реабілітації, консультування з метою психологічної підтримки та допомоги. Використовуються різні терапевтичні техніки для зняття емоційно напруженого стану (релаксація за допомоги спеціального аудіо та відео матеріалу), або для роботи з психотравмуючою ситуацією (арттерапія, пісочна терапія, тілесно орієнтована тощо).

Проводяться тематичні тренінги з психологічної підготовки для розвитку професійно значущих якостей (самоконтролю, стресостійкості, комунікативних функцій). Є умови для проведення мультимедійного заняття з демонстрацією слайдів або фільму (конференцзал).

З курсантами, студентами, учасниками АТО працюють висококваліфіковані та досвідчені фахівці університетських кафедр психологічної спеціалізації, відділення психологічного забезпечення ВКЗ ХНУВС. Також до співпраці запрошуються кращі психологи-практики з інших установ.

 Центр Українсько-Польського розвитку при університеті

Основними завданнями Центру є створення умов для поглибленого вивчення польської мови курсантами, студентами, слухачами магістратури та викладачами ХНУВС; організація та проведення двосторонніх українсько-польських конференцій, семінарів, тренінгів, фестивалів, конкурсів, змагань; налагодження співпраці між українськими та польськими закладами вищої освіти, в тому числі щодо розробки та впровадження програм подвійних дипломів, академічної мобільності, спільних освітніх програм; проведення заходів, спрямованих на популяризацію культури Польщі в Україні; створення умов для реалізації дослідницьких проектів у рамках програм ЄС; реалізація програм академічної мобільності курсантів, студентів,, слухачів магістратури та викладачів ХНУВС до Польщі.

 Кафедра військової підготовки

Кафедра здійснює навчання громадян України віком до 40 років з базовою вищою освітою, в тому числі студентів закладів вищої освіти усіх форм навчання, за програмою підготовки офіцерів запасу за військово-обліковими спеціальностями: «Соціальна психологія» та «Психологія». Протягом двох років юнаки та дівчата навчаються військової справи, а також вчаться надавати необхідну психологічну допомогу і вести за собою колективи як в екстремальних умовах, так і в мирний час.

Після завершення навчання випускникам кафедри присвоюється військове звання «молодший лейтенант запасу».

 Багатофункціональний тренувально-спортивний комплекс «Динамо-Арена»

Побудований за сучасними європейськими стандартами. Він є багатофункціональним спортивним майданчиком для проведення тренінгів та занять зі спеціальної фізичної, тактико-спеціальної та тактичної підготовки з курсантами і слухачами університету, а також для  поліцейських, які проходять першопочаткову підготовку та підвищення кваліфікації. У складі тренувально-спортивного комплексу: прес-центр, центр психологічної допомоги, душові та роздягальні.

 Музей університету

У фондовій колекції музею Харківського національного університету внутрішніх справ представлені унікальні експонати, що відображають історію підготовки правоохоронців на Харківщині, а також досягнення працівників, курсантів, студентів, слухачів у навчальній, науковій, виховній та спортивно-масовій роботі.

Харківський національний університет внутрішніх справ здійснює підготовку випускників до зовнішнього незалежного оцінювання за дистанційною формою

Для підготовки випускників загальноосвітніх шкіл до Зовнішнього незалежного оцінювання науково-педагогічним складом кафедр українознавства, соціально-гуманітарних дисциплін, теорії та історії держави і права Харківського національного університету внутрішніх справ були розроблені навчальні матеріали для самостійної підготовки з дисциплін: «Історія України», «Українська мова та література», «Математика» та «Іноземна мова (англійська)».

Для підготовки випускників закладів вищої освіти для вступу до магістратури для складання єдиного фахового вступного випробування та єдиного фахового вступного іспиту з іноземної мови розроблені навчальні матеріали для самостійної підготовки з дисциплін: «Конституційне право», «Адміністративне право України», «Цивільне право України», «Цивільне процесуальне право України», «Кримінальне право», «Кримінальне процесуальне право України», «Міжнародне публічне право», «Міжнародний захист прав людини» та «Іноземна мова (англійська)».

Зазначені матеріали розміщені на Сервері дистанційної освіти ХНУВС. Для того, щоб отримати доступ до вказаних матеріалів, необхідно пройти процедуру реєстрації на Сервері дистанційної освіти ХНУВС за адресою http://d-learn.in.ua/moodle/