Завідувач кафедри кримінального права і кримінології факультету № 1 ХНУВС доктор юридичних наук, професор Юрій Орлов взяв участь онлайн у міжвідомчій науково-практичній конференції «Актуальні проблеми нормативно-правового визначення статусу військовополонених».
У заході, організованому Національною академією правових наук України, Київським регіональним центром НАПрН України, Національною академією внутрішніх справ, Науково-дослідним інститутом вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса НАПрН України, ВГО «Пенітенціарна асоціація України», взяли участь представники академічної спільноти з більш ніж 20 науко-дослідних установ і закладів вищої освіти, а також Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, представники Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ, Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України, Головного управління Військової служби правопорядку.
Юрій Орлов виступив із доповіддю за темою «Кримінально-правові проблеми визначення правових статусів воюючих учасників збройного конфлікту», в якій порушив низку складних питань недостатньої урегульованості правового статусу військовополонених в Україні, кваліфікації діянь учасників російсько-української війни, зокрема конвенційних комбатантів, а також інших категорій осіб із числа учасників збройних формувань так званих «ДНР», «ЛНР», «добровольчих загонів», створюваних на тимчасово окупованих територіях. Увагу привернули пропозиції щодо змін у практиці кримінально-правової кваліфікації діянь останніх, керуючись логікою воєнного стану, з участі у терористичних організаціях, незаконних збройних формуваннях на колабораційну діяльність, факти потрапляння в полон військовослужбовців Збройних Сил України чи конвенційне (у сенсі міжнародного гуманітарного права) позбавлення їх життя у бойовій обстановці – як прояв триваючого злочину агресії – ведення агресивної війни. Висловлені пропозиції враховані при складанні резолюції конференції, спрямовані зацікавленим суб’єктам.