Старша викладачка кафедри конституційного і міжнародного права факультету № 4 Харківського національного університету внутрішніх справ Наталія Філіпська прослухала лекцію «Українські цивільні у російських місцях примусового утримання: правовий статус та методи пошуку» та взяла участь в обговоренні. Лекція була організована Київською школою захисту прав людини і демократії та підготовлена доктором політичних наук професором, членом експертної ради Центру громадянських свобод Михайлом Саввою.

Під час збройної агресії РФ проти України російські військові та спецслужби захопили близько 2,5 тисячі українських некомбатантів, яких утримують в умовах неволі разом із українськими військовополоненими і не звільняють, порушуючи норми міжнародного гуманітарного права. Деякі українці, яких вважають зниклими безвісти, насправді перебувають у російських слідчих ізоляторах та виправних колоніях. Лектор поділився досвідом щодо механізмів отримання інформації про таких осіб та можливості їх звільнення. Він акцентував увагу на доцільності співпраці з представниками Комітету Червоного Хреста, які можуть відвідувати місця утримання наших громадян та зазначив, що саме ця організація за певних умов може надати родичам дані місцезнаходження закладів позбавлення волі на території держави-агресора, де утримуються цивільні громадяни України.