Завідувач кафедри, д.ю.н., професор, майор поліції
Орлов Юрій Володимирович
Кафедра кримінального права і кримінології, яку засновано 1992 р. у Харківському інституті внутрішніх справ, на теперішній час є структурним підрозділом навчально-наукового інституту № 1 (підготовки фахівців для органів досудового розслідування Національної поліції України) Харківського національного університету внутрішніх справ.
У становленні кафедри вагомий внесок зробили професори В. П. Ємельянов, В. М. Куц, О. А. Мартиненко, П. І. Орлов, А. Б. Блага. Визначна роль у формуванні та усебічному розкритті науково-дослідного та освітнього потенціалу кафедри належить доктору юридичних наук, професору, заслуженому працівнику освіти України Олексію Миколайовичу Литвинову, який очолював кафедру з червня 2010 р. по липень 2022 р.
З липня 2022 р. керівництво кафедрою здійснює доктор юридичних наук, професор Юрій Володимирович Орлов. Загалом на кафедрі працюють 17 осіб, з яких: 6 докторів юридичних наук, 9 кандидатів юридичних наук, 5 професорів, 7 доцентів.
Наукова робота
Кафедрою кримінального права і кримінології проводиться комплекс науково-дослідних робіт за трьома темами, що мають державну реєстрацію в УкрІНТЕІ:
Від початку повномасштабної агресії російської федерації проти України науково-дослідна діяльність кафедри набула специфікації відповідно до запитів протидії злочинності в умовах війни. Видано цикл наукових праць, присвячених проблемам формування та реалізації кримінально-правової політики в умовах війни, кваліфікації воєнних злочинів, злочинів проти людяності (у категоріях міжнародного кримінального права), геноциду, злочинів агресії – планування, розв’язування та ведення агресивної війни. Окремий фокус уваги зосереджено на кримінологічних дослідженнях феномену сучасного російського фашизму, особливостей його детермінації, кримінально-криміногенних проявів, протидії поширенню, а також кримінологічного забезпечення перехідного правосуддя.
Протягом 2023–2024 років науково-педагогічним складом кафедри кримінального права і кримінології підготовлено та опубліковано понад 160 наукових праць, з яких: 4 монографії; 82 наукові статті, 12 наукових висновків на законопроєкти, 2 науково-правові висновки на запити практичних підрозділів Національної поліції тощо.
19 квітня 2024 року кафедрою кримінального права і кримінології, у взаємодії з кафедрою кримінального процесу та організації досудового слідства, криміналістики та судової експертології проведено організовано та проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Злочинність і протидія їй в умовах війни та у повоєнній перспективі: міждисциплінарна панорама».
Основні напрямами роботи конференції були:
У роботі конференції взяли участь більше 160 фахівців-правників, серед них є як визнані науковці – академіки Національної академії правових наук України, заслужений діяч науки і техніки України, заслужений працівник освіти України, заслужені юристи України, члени-кореспонденти Національної академії правових наук України, доктори юридичних наук, професори, старші дослідники, так і молоді вчені – здобувачі вищої освіти. Велику зацікавленість до наукового заходу виявили співробітники органів кримінальною юстиції, а також колеги-іноземці з науково-дослідних установ та закладів освіти Великобританії, Румунії, Боснії і Герцеговини, Чеської Республіки. Всі учасники конференції безпосередньо докладають значних зусиль щодо вивчення закономірностей відтворення злочинності, ефективної реалізації заходів протидії їй в умовах війни та повоєнного переходу, зокрема у поєднанні пізнавальних та практико-перетворювальних потенціалів кримінально-правової, кримінологічної, кримінально-виконавчої доктрини, а також кримінального процесу, криміналістики.
Доповіді, які надійшли на адресу оргкомітету конференції, опубліковані у збірнику, який розміщено у репозитарії Харківського національного університету внутрішніх справ (https://dspace.univd.edu.ua/items/35624bba-4581-4d8c-8bbb-0362a177db15).
У серпні 2023 р. світ побачила монографія завідувача кафедри доктора юридичних наук, професора Юрія Орлова «Злочинність і протидія їй в умовах війни: кримінально-правовий та кримінологічний виміри». Вона присвячена теоретичним і практичним питанням протидії злочинності кримінально-правовими та кримінологічними засобами в умовах війни. Досліджуються засади та особливості реалізації кримінально-правової політики як системної реакції на кримінальні загрози збройної агресії, проблеми кваліфікації воєнних злочинів і пов’язаних з війною кримінальних правопорушень, в тому числі й тих, що мають ознаки злочинів проти людяності за міжнародним кримінальним правом. Поруч з кримінально-правовою – презентовано результати застосування кримінологічної оптики до виявлення, опису та пояснення сутності, детермінант злочину агресії як кримінального перформансу, а також етіології, складових й особливостей проявлення сучасного російського фашизму. Аналізується специфіка впливу воєнних та антивоєнних факторів на криміногенну обстановку, її тенденції, проблеми адаптивності системи протидії злочинності та шляхів їх вирішення. Акцентується увага на специфіці кримінологічного забезпечення перехідного правосуддя в Україні, відповідних зонах криміногенних ризиків.
На кафедрі працює науковий гурток з кримінального права, керівником якого є професор кафедри, доктор юридичних наук, професор Андрій Ященко. Науково-дослідна робота наукового гуртка кафедри ведеться за такими основними напрямами:
За результатами конкурсу наукових робіт здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти закладів вищої освіти, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України у 2023–2024 році у номінації «Кримінальне право та кримінологія» наукова робота курсантки 3 курсу факультету № 1 Мусійко А.А. за темою «Воєнні насильницькі злочини, пов’язані зі звірствами: особливості мотивації, механізму вчинення та протидії поширенню» посіла перше місце (диплом І ступеня). Науковий керівник – завідувач кафедри, доктор юридичних наук, професор Орлов Ю. В.
Навчально-методична робота
Кафедра проводить освітню діяльність, спрямовану на підготовку фахівців за освітньо-професійними програмами першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти з галузі знань 08 Право, спеціальності 081 Право та галузі знань 26 Цивільна безпека, спеціальності 262 Правоохоронна діяльність.
Науково-педагогічним складом кафедри забезпечується викладання таких навчальних дисциплін:
Кафедрою кримінального права і кримінології підготовлено та видано навчальні посібники «Кримінальне право України. Загальна частина», «Кримінальне право України. Особлива частина», «Кримінально право України (питання та відповіді)», практикум «Задачник з кримінального права України (загальна та особлива частини)», практичний посібник «Пам’ятка для курсантів закладів вищої освіти МВС України з документування злочинів, пов’язаних із збройною агресією рф проти України», онлайн-курс «Дії слідчо-оперативних груп Національної поліції з документування злочинів, пов’язаних зі збройною агресією РФ проти України» (https://dspace.univd.edu.ua/items/576a7a73-79b8-43b7-a9d1-8ee529bd3a71), науково-практичний посібник «Розслідування воєнних злочинів та пов’язаних з війною кримінальних правопорушень: кримінально-правові, кримінальні процесуальні та криміналістичні аспекти» (2023, 2024), а також науко-методичні рекомендації для Головного слідчого управління Національної поліції «Як захистити тварин від жорсткого поводження: організаційні, кримінальні, кримінальні процесуальні та криміналістичні аспекти», інші наукові й науково-методичні роботи.
Організаційна робота
Науково-педагогічним складом кафедри регулярно проводиться виховна (кураторська) робота з курсантами ННІ 1, профорієнтаційна та правоосвітня робота з учнями випускних класів загальноосвітніх шкіл та інших навчальних закладів Чернівецької області.
29.09.2022 р. за на базі ГУНП в Хмельницькій області відбувся науково-практичний семінар-нарада за участю представників підрозділів кримінальної поліції, досудового слідства, дізнання ГУНП в Хмельницькій області, Хмельницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області, а також представників кафедри кримінального права і кримінології. Метою заходу було опрацювання досвіду практичних працівників Національної поліції України, Служби безпеки України з питань документування та розслідування кримінальних правопорушень, вчинюваних в умовах воєнного стану, зокрема на деокупованих територіях. Серед іншого предметом обговорення став широкий спектр проблемних аспектів кваліфікації колабораційної діяльності, пособництва державі-агресору, виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників, порушення законів та звичаїв війни. Окреслено правозастосовні та доктринальні підходи щодо тлумачення ознак складів цих кримінальних правопорушень, їх кваліфікації при розмежуванні із суміжними складами, шляхи подолання конкуренції, колізій. В результаті вдалося синхронізувати прикладний та теоретичні аспекти, дійти згоди щодо оптимальних підходів до застосування закону про кримінальну відповідальність, удосконалити діяльність практичних підрозділів та посилити практичну складову освітнього процесу.
Контактна інформація:
Email: [email protected]
Адреса: Україна, м.Харків, пр-т Льва Ландау, 27
Телефон: 73-98-031 – завідувач кафедри, д.ю.н., професор, майор поліції Орлов Юрій Володимирович
Орлов Юрій Володимирович - завідувач кафедри, д.ю.н., професор, майор поліції
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Литвинов Олексій Миколайович - професор кафедри (0,5 ставки), д.ю.н., професор, Заслужений працівник освіти України
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Авдєєв Олександр Олександрович - доцент кафедри, к.ю.н., доцент, капітан поліції
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Гораш Олена Сергіївна - викладач кафедри
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Іншекова Юлія Юріївна - старший викладач кафедри
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Кріцак Іван Васильович - доцент кафедри, к.ю.н., доцент, підполковник поліції
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Лизогуб Ярослав Григорович - доцент кафедри, к.ю.н., доцент, підполковник поліції
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Луценко Ірина Геннадіївна - доцент кафедри, к.ю.н
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Фоменко Марина Василівна - старший викладач кафедри, к.ю.н., капітан поліції
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Черевко Кирило Олександрович - доцент кафедри, к.ю.н., доцент
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Шевчук Тетяна Анатоліївна - доцент кафедри, к.ю.н., доцент
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Юртаєва Ксенія Володимирівна - доцент кафедри, к.ю.н., доцент
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Ященко Андрій Миколайович - професор кафедри д.ю.н., професор
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Бандурка Ірина Олександрівна - доцент кафедри (0,25 ставки), д.ю.н., доцент
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Бараш Євген Юхимович - професор кафедри (0,5 ставки), д.ю.н., професор, заслужений діяч науки і техніки України
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Зозуля Олександр Ігорович - доцент кафедри (0,5 ставки), д.ю.н., доцент
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Кондратов Дмитро Юрійович - доцент кафедри (0,25 ставки), к.ю.н., доцент
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Янівський Володимир Миколайович - викладач кафедри (0,5 ставки)
Переглянути профіль у Google Академії |