Харківський національний університет внутрішніх справ – це флагман вищої освіти та науки, потужний центр підготовки кадрів для Національної поліції України за всіма світовими стандартами. Під його Прапором несуть службу, працюють та навчаються понад 10 тисяч осіб. Ректор поліцейського закладу вищої освіти – член-кореспондент Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, генерал поліції третього рангу Валерій Сокуренко.
Через військову агресію російської федерації проти України та активні бойові дії університет був вимушений передислокуватися з м. Харків до інших регіонів України для продовження освітнього процесу у безпечних умовах. Сьогодні діють шість факультетів, інститут післядипломної освіти, Сумська філія та Кременчуцький льотний коледж. Пріоритетним напрямом діяльності була і залишається практична спрямованість освітнього процесу, військово-патріотичне та національно-патріотичне виховання.
Незважаючи на важкий час, університет зберіг науково-педагогічний колектив, який продовжує готувати нові кадри для Національної поліції України. Тут працюють: 98 докторів наук, 309 кандидатів наук, 71 професор, 201 доцент, 6 старших наукових співробітників. Звання «заслуженого» мають 11 працівників університету. Працюють 4 спеціалізовані вчені ради з присудження наукового ступеня доктора наук, разові спеціалізовані вчені ради для проведення публічного захисту дисертації із метою присудження ступеня доктора філософії за спеціальностями: 081 «Право», 053 «Психологія» та 011 «Освітні, педагогічні науки».
Університет є засновником і видавцем п`яти наукових фахових видань із відкритим доступом, що включені до національних і міжнародних наукометричних баз.
Бібліотека університету – потужний осередок інформаційної підтримки для здобувачів освіти та науково-педагогічного складу. Книжковий фонд налічує майже 500 тисяч примірників, електронна бібліотека – 55 тисяч повнотекстових електронних джерел. Бібліотеку ХНУВС включено до довідника університетських бібліотек світу.
В умовах російської агресії нового змісту набула діяльність навчально-тренувального центру пошукової та аналітичної роботи у кіберсфері; навчально-тренувальних полігонів: з протидії злочинам у сфері торгівлі людьми, що вчиняються із використанням високих інформаційних технологій; з протидії кібератакам; з інформаційної безпеки.
Діють центри корекційної та психодіагностичної діяльності, де надається допомога захисникам і захисницям нашої країни, мирним громадянам, що знаходяться в панічному, стресовому стані; Ґендерної культури, у фокусі основних напрямів діяльності якого, крім загальних аспектів ґендерної проблематики, знаходяться питання протидії ґендерно-обумовленому насильству, зокрема запобіганню та протидії військовим злочинам та домашньому насильству, а також протидії торгівлі людьми.
Працює Юридична клініка у м. Харків та її відділення у м. Вінниця, м. Кам’янець-Подільський, м. Суми. Курсанти і студенти під керівництвом досвідчених фахівців надають безкоштовну правову допомогу населенню.
Університет бере активну участь у міжнародних програмах та проєктах, орієнтованих на удосконалення правоохоронної системи України. ХНУВС – єдиний ЗВО сектору безпеки та оборони виконує два проєкти програми Горизонт 2020 – «Взаємодія мережі розвідки й безпеки із суб’єктами промисловості та науки» (NOTIONES) та «Європейське регіональне партнерство для ґендерної рівності в епоху цифрових технологій» (EQUALS-EU). Програма Горизонт 2020 є ініціативою ЄС, найбільшою програмою, що на конкурсній основі підтримує розвиток науки і впровадження інновацій.
ХНУВС першим серед ЗВО сектору безпеки та оборони розпочав реалізацію проєкту «Світлофор політики ЄС: гендер, права, міграція та цифровізація» за напрямом Жан Моне програми Еразмус+. Проєкт спрямовано на демонстрацію того, як при застосуванні цифрових технологій забезпечується конфіденційність і загальні права людини на різних етапах міграційного циклу, особливо права жінок.
Ціль напряму Жан Моне Еразмус+ – активізувати євроінтеграційний дискурс, сприяти досконалості євроінтеграційних студій, залучати заклади вищої освіти до дослідження євроінтеграційних процесів та поширення ідей Об’єднаної Європи.
ХНУВС щорічно здійснює комплексний кримінологічний, соціологічний та психологічний моніторинг стану злочинності, причин та умов вчинення злочинів, фонових для злочинності явищ, довіри до правоохоронних органів та громадської думки про роботу поліції. Цей моніторинг реалізується у межах науково-дослідних проєктів «Безпека та довіра» (з 2013 року), «Молодь і наркотики» (з 1997 року), «Українське лонгітюдне дослідження» (з 2019 року).
Усі дослідження здійснюються в межах регіональних програм, міжнародних меморандумів та договорів про співпрацю з національними науковими установами, за підтримки ГУНП та ОВА областей, де реалізуються дослідження, а також у співпраці з міжнародними організаціями (EUAM, UNODC, Американськими та Європейськими науковими й освітніми установами, професійними асоціаціями). Результати досліджень публікуються у кращих світових видавництвах та рецензованих журналах 1– 2 квартиля, презентуються на наукових заходах світового рівня, таких як щорічні конференції Європейського кримінологічного товариства, Американського кримінологічного товариства тощо.
Незважаючи на воєнний час, Міністерством внутрішніх справ було прийнято рішення продовжити реалізацію проєкту «Поліцейський офіцер громади» на базі ХНУВС за підтримки IСITAP (Міжнародної програми підвищення кваліфікації для органів кримінального розслідування Департаменту юстиції США).
У відомчому закладі вищої освіти багато уваги приділяється розвитку фізичної культури та спорту, здоровому способу життя. Майбутній правоохоронець має бути фізично підготовленим до виконання службових завдань, вміти захистити та надати допомогу тим, хто не може цього зробити сам. Численні спортивні секції – із самбо і дзюдо, боксу, гирьового спорту, легкої атлетики, ігрових видів спорту – футболу, волейболу, баскетболу, спортивні змагання, що регулярно проводяться в університеті, допомагають формувати силу, характер, вольові якості молодої людини. Найбільш талановиті й підготовлені курсанти та студенти захищають честь університету і нашої держави, здобувають перемоги на змаганнях всеукраїнського, європейського та світового рівнів.
Курсантська й студентська молодь забезпечена комфортними умовами не лише під час проведення освітнього процесу, але й у побуті: сучасні гуртожитки, їдальні, медико-санітарна частина. Слід зазначити, що навчальні корпуси й гуртожитки обладнані укриттями на випадок повітряної тривоги або обстрілів, де є необхідні інструменти, засоби зв'язку, запаси медикаментів, їжі та питної води на кілька діб.
Тисячі випускників університету зі зброєю в руках захищають нашу державу. Поліцейські несуть службу на деокупованих територіях із захисту публічної безпеки та порядку, виявляючи диверсантів, посібників російського агресора, колаборантів, проводять розмінування територій, допомагають налагодженню гуманітарної допомоги для населення тощо.
Серед випускників ХНУВС – герої, які назавжди залишаться в наших серцях. Заступник командира окремого загону спеціального призначення Національної Гвардії України «Азов» з бойової та спеціальної підготовки старший лейтенант Віталій Грицаєнко, позивний «Гоголь» – загинув під час оборони Маріуполя. Він добровольцем став до лав підрозділу, щоб захищати нашу країну від російської агресії. За особисту мужність і героїзм йому посмертно присвоєно звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка».
Війна поставила нові цілі й завдання, вирішення яких стало справою честі для колективу університету. Здобувачі вищої освіти та науково-педагогічний склад, кожний на своєму місці роблять усе від них залежне, щоб наблизити Перемогу над ворогом. Вони несуть службу на вулицях міст і сіл, на державному кордоні, допомагають бійцям ЗСУ, медичним закладам і дитячим установам, ветеранам і малозабезпеченим.
«Знання. Закон. Честь» – це девіз Харківського національного університету внутрішніх справ. Саме в цих словах полягає життєве кредо всіх працівників, курсантів, студентів, слухачів магістратури, ад’юнктури, аспірантури, докторантури, випускників університету. Саме на цих підвалинах ґрунтується минуле, теперішнє й майбутнє Харківського поліцейського вишу.
Валерій Васильович Сокуренко
ректор ХНУВС,
генерал поліції третього рангу, заслужений юрист України,
член-кореспондент Національної академії правових наук України,
доктор юридичних наук, професор