Завідувач кафедри
кандидат юридичних наук,
доцент, капітан поліції
Кікінчук Василь Васильович
Кафедра криміналістики, судової експертології та домедичної підготовки є структурним підрозділом факультету № 1 (з підготовки фахівців для органів досудового розслідування) Харківського національного університету внутрішніх справ. Одним із найважливіших здобутків кафедри є безпосередня участь у підготовці висококваліфікованих кадрів для системи Міністерства внутрішніх справ та Національної поліції України. Виходячи з назви кафедри стає зрозумілим, що даний навчально-науковий підрозділ є профільним, а випускники факультету здійснюють функції держави у частині організації досудового розслідування кримінальних правопорушень різних категорій та видів. Це стає можливим шляхом розробки та апробації в освітній процес нових технологій і методів. Як приклад, йдеться про квест- технології, що дозволяють підвищити фахову обізнаність майбутніх слідчих за рахунок повного занурення в сюжетну лінію за відповідним напрямком службової діяльності.
Крім цього, не варто залишати поза увагою й практичну спрямованість освітнього процесу з урахуванням наявної матеріально-технічної бази у вигляді спеціалізованих навчальних об’єктів. Це навчальний відділ поліції, криміналістичний полігон, аудиторний фонд тематичного спрямування «Криміналістична техніка», «Судова медицина», «Трасологія» та ін. На вказаних об’єктах проводяться практичні заняття з дисциплін: криміналістика; судова експертологія; особливості розслідування окремих видів злочинів; розслідування злочинів проти життя та здоров’я особи; розслідування злочинів проти власності; розслідування злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів. Приміщення призначене для відпрацювання навичок роботи з окремими слідами злочину та формування вмінь щодо проведення окремих слідчих (розшукових) дій; формування вмінь та навичок практичної роботи на посаді слідчого щодо виявлення та фіксації слідів злочинів; формування уявлення про основні види слідів; закріплення знань про основні аспекти криміналістичної діяльності; відпрацювання вмінь та навичок використання інформаційних ресурсів, криміналістичних обліків тощо.
Наступним, і не менш важливим завданням, є підготовка наукових і науково-педагогічних кадрів. Мова йде про системний підхід до процесу становлення молодих вчених, в тому числі й шляхом залучення обдарованої молоді до участі у науково-дослідній діяльності. Кафедрою криміналістики, судової експертології та домедичної підготовки факультету № 1 вже багато років організовується робота курсантів у науковому гуртку. Кількість членів гуртка постійно оновлюється, кожного року з’являються нові бажаючі опанувати знання і навички потрібні для роботи поліцейського. У свій вільний час разом із досвідченими викладачами курсанти мають змогу дізнатися про новітні технології роботи зі слідами, тактичні прийоми спілкування із фігурантами кримінальних проваджень, способи виявлення брехні та засоби впливу з метою отримання правдивих показань, й багато іншого. Робота гуртка направлена не тільки на вироблення зацікавленості у більш глибокому вивченні таких спеціальних дисциплін, як криміналістика та методика розслідування злочинів, а і на розвиток детективних вмінь та якостей у курсантів. Члени наукового гуртка стають переможцями різних науково-практичних конкурсів, за період навчання публікують результати своїх досліджень у наукових виданнях, та у майбутньому стають талановитими слідчими.
Більше того, високий потенціал науково-педагогічного складу кафедри криміналістики, судової експертології та домедичної підготовки факультету № 1 можна оцінити з урахуванням здобутків окремих її представників. Так, колишній викладач кафедри наразі займає пост керівника відділу техніко-криміналістичного забезпечення при слідчому управлінні ГУНП в Харківській області; старший викладач перебуває в миротворчій місії на території ПАР (Південно-Африканської Республіки); доцент працює науковим співробітником Харківського НДЕКЦ МВС України. Це говорить нам про багатопрофільну кваліфікацію та професіоналізм наших працівників.
Поряд з цим, працівники кафедри постійно займаються фундаментальними науковими дослідженнями щодо особливостей організації та діяльності органів Національної поліції України. Така робота реалізовується у формі науково-методичних рекомендацій щодо алгоритму дії її особового складу, пропозицій щодо вдосконалення відомчої нормативно-правової бази тощо. Такого роду взаємодія є двосторонньою та означає підтримання зв’язку з галузевими підрозділами Міністерства внутрішніх справ України щодо вдосконалення навчального процесу, підготовки науково обґрунтованих пропозицій і рекомендацій з актуальних питань наукової та науково-педагогічної діяльності.
Що ж торкається міжнародного співробітництва, воно реалізується шляхом обміну зарубіжним досвідом у вигляді обговорення сучасних тенденцій розвитку методики розслідування окремих видів злочинів, проведення судових експертиз, новітньої криміналістичної техніки, впровадження таких результатів у освітній процес нашого закладу вищої освіту, стажування чи підвищення кваліфікації працівників.
Завідувач кафедри – кандидат юридичних наук, доцент, капітан поліції Кікінчук Василь Васильович.
На кафедрі працюють 15 викладачів та завідувач навчальною лабораторією. З них 12 мають наукові ступені:
Напрями наукових досліджень:
Дисципліни, що викладаються на кафедрі:
Контактна інформація:
Адреса: Україна, м. Харків, пр-т Льва Ландау, 27
Телефони: 7398-156, 7398-123