Завідувач кафедри, доктор юридичних наук, професор,
підполковник поліції
Гусєва Влада Олександрівна
Кафедра криміналістики та судової експертології функціонує у складі навчально-наукового інституту № 1 Харківського національного університету внутрішніх справ та є профільним підрозділом з підготовки фахівців для органів досудового розслідування Національної поліції України. На сьогодні кафедру очолює доктор юридичних наук, професор Влада Олександрівна Гусєва.
Науково-педагогічні працівники кафедри активно займаються науковою, навчально-методичною та організаційною роботою. У складі кафедри працюють: завідувач – доктор юридичних наук, професор В. О. Гусєва; професори кафедри – доктор юридичних наук, професор І. В. Зозуля, доктор юридичних наук, професор О. О. Юхно, кандидат юридичних наук, доцент В. В. Кікінчук, кандидат юридичних наук, доцент Т. П. Матюшкова; доценти кафедри – кандидат юридичних наук, доцент С. О. Книженко, кандидат психологічних наук, доцент О. П. Макарова; старший викладач кафедри – К. М. Пензєва; викладачі кафедри – кандидат юридичних наук Ю. В. Заболотна, Є. В. Зозуля.
Влада Олександрівна Гусєва у 2005 р. з відзнакою закінчила Національну юридичну академію України ім. Ярослава Мудрого. Протягом 2005-2011 рр. проходила службу в органах внутрішніх справ у слідчих підрозділах ГУМВС України в Харківській області. З 2011 р. до теперішнього часу працює на кафедрі криміналістики та судової експертології навчально-наукового інституту № 1 Харківського національного університету внутрішніх справ, де пройшла шлях від викладача до завідувача кафедри.
У 2011 р. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук, а у 2016 р. отримала вчене звання «доцента». У 2021 р. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за темою «Теоретичні основи методики розслідування злочинів проти авторитету органів державної влади у сфері правоохоронної діяльності», а у 2022 р. присвоєне вчене звання «професора».
Є експертом Міністерства освіти і науки України для проведення наукової та науково-технічної експертизи об’єктів експертизи у сфері наукової та науково-технічної діяльності. Також В. О. Гусєва є членом редколегії збірника наукових праць «Архів кримінології та судових наук», що видається Національним науковим центром «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України. Окрім цього, є членом спеціалізованої вченої ради Д 64.896.01, утвореної у Національному науковому центрі «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України з правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук (спец. 12.00.07, 12.00.09).
Під науковим керівництвом В. О. Гусєвої захищено 10 дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю право. Вчена є авторкою близько 200 наукових праць.
Сфера наукових інтересів: загальна теорія криміналістичної методики; проблеми методико-криміналістичного забезпечення розслідування кримінальних правопорушень; проблеми, пов’язані з тактико-криміналістичним забезпеченням проведення окремих слідчих (розшукових) дій, використанням спеціальних знань; питання щодо вдосконалення підготовки фахівців для органів досудового розслідування та дізнання Національної поліції України.
Ігор Вікторович Зозуля з 1979 р. працював на науково-педагогічних посадах Харківського інституту радіоелектроніки, ХФ ВНДПІ Морнафтогаз, Харківського інституту пожежної безпеки МВС України (майор внутрішньої служби), Харківського інституту соціального прогресу. У 1989 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук, тема з грифом «Для службового використання». З 2001 р. І. В. Зозуля займав посади старшого наукового співробітника, завідувача науково-дослідної лабораторії, професора Харківського національного університету внутрішніх справ. У 2011 р. захистив докторську дисертацію за темою «Теорія і практика реформування системи органів внутрішніх справ МВС України: адміністративно-правові засади». На сьогодні – професор кафедри криміналістики та судової експертології навчально-наукового інституту № 1 Харківського національного університету внутрішніх справ.
Також І. В. Зозуля є одним із фундаторів та відповідальним секретарем і членом редколегії наукового журналу «Право і безпека» (2002-2007 рр.). Відповідальний секретар і член редколегії наукового журналу «Форум права», член редколегії збірника наукових праць «Наукові записки Львівського університету бізнесу та права» та наукового журналу «Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова. Серія 18. Право».
Активна увага І. В. Зозулею приділяється проблематиці вдосконалення нормативно-правового забезпечення та засобів управління безпекою людини, суспільства і держави, а також інновацій правоохоронних технологій, спеціальних знань і техніко-криміналістичного забезпечення розслідування, його роботи стали підґрунтям для фундаментальних розробок. На сьогодні вченим опубліковано понад 480 наукових праць. І. В. Зозуля науковий керівник і відповідальний виконавець 18 науково-дослідних робіт, під його керівництвом захищені 1 докторська та 5 кандидатських дисертацій.
Сфера наукових інтересів: нормативно-правове забезпечення та засоби управління безпекою людини, суспільства і держави; інновація правоохоронних технологій; спеціальні знання і техніко-криміналістичне забезпечення розслідування.
Олександр Олександрович Юхно у 1978 р. закінчив Харківський юридичний інститут. Протягом 1989-2004 рр. працював на різних посадах в УМВС України в Харківській області та на керівних посадах в УМВС України на Одеській залізниці. Упродовж 2005-2011 рр. займав керівні та науково-педагогічні посади в Одеському державному університеті внутрішніх справ. З 2011 р. до 2021 р. очолював кафедру кримінального процесу та організації досудового слідства факультету № 1 Харківського національного університету внутрішніх справ, а з 2021 р. перебуває на посаді професора кафедри криміналістики та судової експертології.
У 2005 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук, а у 2012 р. О. О. Юхно захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за темою «Концептуальні засади оперативно-розшукового запобігання злочинам органами внутрішніх справ у сучасних умовах розвитку України», у 2013 р. вченому присвоєно вчене звання «професора».
Під його консультуванням і науковим керівництвом захищено 3 докторських і 12 кандидатських дисертацій. Є членом редакційних колегій наукових видань «Наше право», «Право.UA», Вісника Кримінологічної асоціації України, упродовж науково-педагогічної діяльності опублікував понад 200 праць.
Сфера наукових інтересів: проблеми кримінального процесу, кримінального права і кримінології, криміналістики, оперативно-розшукової діяльності, протидії злочинності в Україні.
Світлана Олександрівна Книженко у 1997 р. закінчила Національну юридичну академію ім. Ярослава Мудрого. Протягом 1998-2000 рр. працювала у пенсійному фонді України, а також у слідчих підрозділах УМВС України в Харківській області. З 2000 р. розпочала науково-педагогічну діяльність, натепер є доцентом кафедри криміналістики та судової експертології у Харківському національному університеті внутрішніх справ.
У 2006 р. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидат юридичних наук за темою «Криміналістика характеристика та основні положення методики розслідування екологічних злочинів». Вчене звання «доцента» присуджено у 2011 р. Під її науковим керівництвом у 2016 р. захищено дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. Упродовж науково-педагогічної діяльності опублікувала понад 130 наукових і науково-методичних праць.
Сфера наукових інтересів: загальна теорія криміналістичної методики; проблеми методико-криміналістичного забезпечення розслідування кримінальних правопорушень проти правосуддя; проблеми, пов’язані з тактико-криміналістичним забезпеченням проведення окремих слідчих (розшукових) дій, використання спеціальних знань тощо.
Олена Павлівна Макарова у 2004 р. закінчила Харківський державний педагогічний університет ім. Г.С. Сковороди за спеціальністю «Психологія», у 2017 р. здобула кваліфікацію юриста, закінчивши Харківський національний університет внутрішніх справ. Практичну діяльність в органах внутрішніх справ розпочала у 2004 р., займала посади у секторі кадрового забезпечення ГУМВС України в Харківській області. У 2013 р. розпочала займатися науково-педагогічною діяльністю.
У 2017 р. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за темою «Особливості розвитку професійної ідентичності майбутніх правоохоронців» (спеціальність 19.00.06 – юридична психологія), у 2021 р. отримала вчене звання «доцента».
Сфера наукових інтересів: використання психологічних і психіатричних знань у кримінальному провадженні, проблеми призначення експертиз під час розслідування, тактичні прийоми проведення окремих слідчих (розшукових) дій.
Катерина Миколаївна Пензєва у 1999 р. закінчила Університет внутрішніх справ за спеціальністю «Інформаційні системи в менеджменті», у 2018 р. здобула кваліфікацію юриста, закінчивши Харківський національний університет внутрішніх справ. Протягом 2003-2020 рр. працювала в слідчих підрозділах ГУМВС України в Харківській області, оперуповноваженим і ст. оперуповноваженим в УВБ в Харківській області.
З 2020 р. розпочала науково-педагогічну діяльність на кафедрі криміналістики, судової експертології та домедичної підготовки факультету №1 Харківського національного університету внутрішніх справ, де продовжує працювати дотепер. На теперішній час працює над дисертацією з теми: «Методика розслідування заподіяння необережного тяжкого або середньої тяжкості тілесного ушкодження».
Сфера наукових інтересів: методика розслідування заподіяння тілесних ушкоджень, тактика проведення окремих слідчих (розшукових) дій, техніко-криміналістичне забезпечення розслідування кримінальних правопорушень.
Євгеній Вікторович Зозуля у 2001 р. закінчив Харківський національний університет внутрішніх справ, після чого працював в оперативному підрозділі та у відділі УДАІ в Харківській області. З 2005 р. розпочав науково-педагогічну діяльність. На теперішній час працює над дисертацією з теми: «Криміналістична характеристика та організація розслідування примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань».
Сфера наукових інтересів: методика розслідування окремих кримінальних правопорушень, тактика проведення слідчих (розшукових) дій.
Кафедра має багаторічну історію, яка бере свій початок у 1984 році. У її становленні відіграли вагому роль керівники підрозділу, зокрема, А.М. Компанієць, В. І. Гаєнко, М. Г. Щербаковський, А. Ф Волобуєв, Р. Л. Степанюк, В. В. Кікінчук, В. В. Корнієнко. Також вагомий внесок у розвиток кафедри здійснили науково-педагогічні працівники, які в різні часи працювали на кафедрі, а саме: А.П. Антонюк, Т. Ф. Безсонна, Б.А. Бурбело, Т. В. Ганжа, В. В. Загорулько, С. О. Захарченко, Д. Д. Заяць, В. В. Колесніков, О.І. Криводід, С. П. Лапта, С. М. Лозова, В. О. Малярова, О. В. Олішевський, Т. А. Орлова, В. О. Пересада, В. О. Приходько, Ю.А. Редько, М. М. Тагаєв, Т. І. Савчук, О. А. Севідов, Д. В. Сімонович, які активно займалися науковою та науково-педагогічною роботою.
Наукова робота
Кафедра є осередком для розкриття та розвитку наукового потенціалу здобувачів вищої освіти. Персонал кафедри постійно займається фундаментальними науковими дослідженнями щодо особливостей застосування криміналістичних засобів і методів під час розслідування злочинів, використання спеціальних знань у здійсненні кримінальної процесуальної діяльності тощо. Результати досліджень реалізуються у формі монографій, навчальних посібників, науково-методичних рекомендацій щодо алгоритму дій особового складу Національної поліції, пропозицій по вдосконаленню відомчої нормативно-правової бази. Наукові праці представників кафедри неодноразово номіновані на конкурси МВС України, у яких займали призові місця.
Протягом 2020-2024 рр. науково-педагогічним складом кафедри підготовлено й опубліковано понад 15 публікацій у виданнях, що індексуються в науково-метричних базах Scopus і Web of Science, а також більше 100 наукових статей у вітчизняних фахових виданнях і зарубіжних журналах. Також активна робота проводиться над підготовкою науково-методичних рекомендацій, навчальних посібників і порадників, у тому числі на запити МВС України, Головного слідчого управління НПУ, Департаменту кіберполіції НПУ та ін. Серед останніх розробок:
Активна робота на кафедрі проводиться і в контексті реалізації завдань щодо підготовки наукових і науково-педагогічних кадрів. Мова йде про системний підхід до процесу становлення молодих вчених, у тому числі й шляхом сприяння проведенню ними самостійних наукових досліджень. Протягом 2021-2024 рр. на кафедрі підготовлено та успішно захищено дисертаційні дослідження:
- В. О. Гусєвої на здобуття ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 з теми «Теоретичні основи методики розслідування злочинів проти авторитету органів державної влади у сфері правоохоронної діяльності» (2021 р.);
- на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 081 «Право» К. Г. Мішиної (2022 р.), О. О. Наумкіна (2024) – наук. керівник: В.В. Кікінчук; А. Г. Вуйми (2023 р.) – наук. керівник: Р. Л. Степанюк; К. А. Шаповал (2023 р.), О. В. Гайдар (2024 р.), А. П. Чиж (2024 р.), О. Ю. Прокопенка (2024 р.) – наук. керівник: В. О. Гусєва; Д. В. Туренко – наук. керівник: О.О. Юхно.
Також науково-педагогічні працівники кафедри здійснюють наукове керівництво над написанням дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора філософії та доктора наук за спеціальністю 081 «Право».
Пріоритетним напрямом діяльності кафедри вже тривалий час є створення та розвиток наукових шкіл, фундаментальні засади для яких свого часу заклали такі видатні вчені, як М.В. Салтевський, А.Ф. Волобуєв, М.М. Тагаєв, М.Г. Щербаковський, Р. Л. Степанюк та ін. Сьогодні колектив кафедри продовжує славетні традиції науково-прикладних досліджень та пошуку інноваційних підходів у викладанні спеціальних дисциплін.
Основні напрями наукових досліджень кафедри:
Кафедра активно підтримує ділові та творчі зв’язки з галузевими підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, з іншими провідними навчально-науковими установами у напрямах вдосконалення освітнього процесу, підготовки обґрунтованих пропозицій з актуальних питань наукової та педагогічної діяльності, про що свідчать отримані акти впровадження від Головного слідчого управління Національної поліції, Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. професора М.С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України, а також закладів вищої освіти.
Кафедрою криміналістики та судової експертології ННІ 1 вже багато років організовується робота щодо залучення обдарованої молоді до участі у науково-дослідній діяльності в складі наукового гуртка, керівництво яким здійснює доцент кафедри, кандидат психологічних наук, доцент О. П. Макарова. Кількість членів гуртка постійно оновлюється, кожного року з’являються нові бажаючі опанувати знання і навички, котрі є необхідними в роботі поліцейського.
Навчально-методична робота
Кафедра проводить освітню діяльність, спрямовану на підготовку фахівців за освітньо-професійними програмами першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти з галузей знань 08 «Право», за спеціальністю 081 «Право», 26 «Цивільна безпека», за спеціальністю 262 «Правоохоронна діяльність», 12 «Інформаційні технології», за спеціальністю 125 «Кібербезпека та захист інформації», 07 «Управління та адміністрування», за спеціальністю 071 «Облік та оподаткування» та ін.
Дисципліни, що викладаються на кафедрі:
За навчальним планом підготовки здобувачів вищої освіти:
Дисципліни первинної професійної підготовки поліцейських:
Практична спрямованість освітнього процесу забезпечується завдяки наявній матеріально-технічній базі у вигляді спеціалізованого навчального об’єкту – криміналістичного полігону, укомплектованого спеціальною технікою для виявлення фіксації та вилучення різних об’єктів (фізичних слідів, слідів біологічного походження тощо).
При проведенні навчальних занять представниками кафедри активно використовуються сучасні методики викладання навчальних дисциплін. Як приклад, йдеться про квест-технології, що дозволяють підвищити фахову обізнаність майбутніх слідчих за рахунок повного занурення в сюжетну лінію за відповідним напрямом службової діяльності. Окрім цього, для проведення аудиторних занять науково-педагогічними представниками кафедри постійно залучаються працівники практичних підрозділів, у тому числі ті, які донедавна працювали на кафедрі, а тепер очолюють практичні підрозділи, серед яких: Б. А. Бурбело, Т.А. Савчук та ін.
Організаційна робота
Працівниками кафедри регулярно проводиться виховна (кураторська) робота з курсантами навчально-наукового інституту № 1, а також профорієнтаційна робота та заходи щодо підвищення рівня правової культури з учнями загальноосвітніх шкіл, коледжів та інших навчальних закладів.
Представники кафедри постійно підвищують рівень професійної компетенції, беручи участь у тематичних тренінгах, вебінарах, семінарах за спеціалізацією тощо, які проводяться закладами вищої освіти, науковими установами, експертними закладами та ін.
Контактна інформація:
Адреса: Україна, м. Харків, пр-т Льва Ландау, 27
Email: [email protected]
Гусєва Влада Олександрівна - завідувач кафедри, доктор юридичних наук, професор, підполковник поліції
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Зозуля Ігор Вікторович - професор кафедри, доктор юридичних наук, професор
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Юхно Олександр Олександрович - професор кафедри, доктор юридичних наук, професор
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Кікінчук Василь Васильович - професор кафедри (за сумісництвом – 0,25 ставки), кандидат юридичних наук, доцент
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Матюшкова Тетяна Петрівна - професор кафедри (за сумісництвом – 0,25 ставки), кандидат юридичних наук, доцент
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Книженко Світлана Олександрівна - доцент кафедри, кандидат юридичних наук, доцент, підполковник поліції
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Макарова Олена Павлівна - доцент кафедри, кандидат психологічних наук, доцент, майор поліції
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Пензєва Катерина Миколаївна - старший викладач кафедри, майор поліції
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Заболотна Юлія Василівна - викладач кафедри, кандидат юридичних наук
Переглянути профіль у Google Академії |
|
Зозуля Євгеній Вікторович - викладач кафедри, майор поліції
Переглянути профіль у Google Академії |