Проректор ХНУВС, полковник поліції, заслужений юрист України,
доктор юридичних наук, професор
Музичук Олександр Миколайович
Учений секретар секретаріату Вченої ради, доктор юридичних наук, доцент
Невядовський Владислав Олегович
Школа наукового лідерства Харківського національного університету внутрішніх справ (далі – Школа) пройшла тривалий шлях становлення, проте її поява стала можливою завдяки ініціативі та наполегливості працівників Харківського національного університету внутрішніх справ, які впродовж років функціонування закладу вищої освіти розуміли, що наукова діяльність зароджується саме на рівні здобувачів освіти та їх перших наукових пошуків.
5 жовтня 2020 року з ініціативи проректора Харківського національного університету внутрішніх справ, доктора юридичних наук, професора, Заслуженого юриста України, полковника поліції Олександра Музичука, який на той час обіймав посаду декана факультету №1, була утворена Школа наукового лідерства факультету №1. Саме Олександром Миколайовичем були визначені основні засади функціонування Школи, а також окреслені напрямки роботи в ході підтримки обдарованих здобувачів освіти факультету № 1. Олександром Миколайовичем було проведене перше заняття Школи наукового лідерства, у ході якого цей небайдужий до розвитку курсантсько-студентської науки вчений, фундатор однієї з наукових шкіл Харківського національного університету внутрішніх справ закликав перших учасників Школи, а саме 36 курсантів 1–3 курсів факультету №1, до постійного саморозвитку та побажав плідної наукової діяльності.
Активну участь у становленні Школи також брав учений секретар секретаріату Вченої ради Харківського національного університету внутрішніх справ, доктор юридичних наук, доцент Владислав Невядовський, який на той момент обіймав посаду заступника декана факультету № 1 з навчально-методичної роботи. Владислав Невядовський брав безпосередню участь в організації роботи Школи, створенні інформаційних стендів, символіки Школи наукового лідерства та проведенні регулярних зустрічей. Головою Школи з моменту створення по теперішній час є науковий співробітник науково-дослідної лабораторії соціально-психологічного забезпечення, супроводу та реабілітації працівників МВС навчально-наукового інституту № 3, капітан поліції Віталій Найда (на той час - слухач магістратури факультету № 1).
З точки зору ролі в системі забезпечення якості освіти Школа носить інноваційний характер та дозволяє забезпечувати побудову індивідуальної освітньої траєкторії здобувача освіти, доступ до можливостей неформальної освіти (вебінарів, курсів, програм тощо), набуття курсантами та студентами соціальних навичок (soft skills), реалізацію студеноцентристської моделі освіти, реальне поєднання здобуття освіти і досліджень, широке впровадження інтернаціоналізації освіти у формі участі у міжнародних програмах, міжнародних конкурсах і курсах, виступає платформою для взаємодії курсантів (студентів) і наукових керівників у рамках наукових гуртків, взаємодії здобувачів з громадськими організаціями у ході реалізації соціальних проєктів, виступає моделлю міжнародного, громадського, творчого тьюторства у закладі вищої освіти. Таким чином, функціонування Школи як постійнодіючої інституції є позитивною практикою в контексті підкритеріїв 2.4, 2.6, 4.1, 4.3, 4.5, 7.2, 7.4 Критеріїв оцінювання якості освітньої програми Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Системне та злагоджене висвітлення інформації на офіційному сайті та у соціальних мережах Харківського національного університету внутрішніх справ, що здійснюється за активної підтримки відділу комунікації, дозволяє накопичувати масиви інформації про заходи, події, досягнення, що можуть бути використані як підтверджуюча інформація під час заповнення відомостей про самооцінювання освітніх програм, а також у ході інтерв’ю з експертними групами.
22 грудня 2021 року створено загальноуніверситетську Школу наукового лідерства. І вже 21 лютого 2022 року, за місяць до повномасштабного російського вторгнення, Школою було організовано загальну єднальну зустріч за участі курсантів усіх факультетів Харківського національного університету внутрішніх справ, що була приурочена до Дня єднання. Курсанти факультету № 1, які вже довгий час займалися у Школі, розповіли про об'єднувальну роль громадської, наукової та міжнародної діяльності в університеті та державі.
З перших днів введення воєнного стану в Україні робота Школи була спрямована на осмислення різних аспектів життя курсантів в умовах російсько-української війни, висвітлення життєвих історій здобувачів освіти, їх батьків, міст та держави в цілому, у тому числі осмислення особистості поліцейського та феномену служби в поліції в умовах воєнного стану: принципово нової ролі керівника, колективу та дисципліни.
Так, Школою наукового лідерства в період воєнного стану було розроблено міжнародний проєкт «Scientific, creative, social manifestations of peace through the eyes of young people» («Наукові, творчі, соціальні прояви миру очима молоді») в рамках конкурсу національних сателитів від мережі Eastern European Network for Citizenship Education (EENCE).
Курсанти-учасники Школи підготували більше 40 есе, віршів, присвячених життю та службі в умовах воєнного стану, емоціям, прагненням, а також опису повсякденного життя, побутових умов, волонтерського досвіду. Збірка есе була надрукована в рамках міжнародного проєкту в співпраці з Фондом Конрада Аденауера.
Крім того, навесні 2022 року учасниками Школи, а саме - курсантом 3-го курсу факультету №1 ХНУВС Микитою Бєлєвцовим та курсанткою 2-го курсу факультету №1 ХНУВС Владиславою Балерою, а також головою Школи Віталієм Найдою було відзнято три відео про несення служби здобувачами освіти в територіальних органах поліції, участь у волонтерських проєктах та творчу діяльність.
Учасники Школи з перших днів війни активно долучалися до реалізації соціальних проєктів, спрямованих на підтримку дітей у цей складний для країни час. Так, старшою учасницею Школи курсанткою 2-го курсу факультету №1 ХНУВС Владиславою Балерою реалізувався проєкт «Support», спрямований на психологічний супровід дітей, які перебувають у воєнному стані в умовах гострого стресу. Одним із напрямків проєкту стало функціонування літературного гуртка для дітей молодшого шкільного віку.
У Кам’янці-Подільському курсанти-учасники Школи щотижнево у партнерстві з Unicef проводять тренінги, майстер-класи, лекції для дітей-переселенців зі Сходу України про заходи особистої безпеки під час воєнного стану, про безпеку при прогулянках лісом, поводженні біля водойм, службу в Національної поліції України в умовах воєнного стану, реагування на повідомлення громадян, виконання поліцейськими бойових завдань.
У грудні 2023 року було розроблено та затверджено Вченою радою Університету Положення про Школу наукового лідерства Харківського національного університету внутрішніх справ, яким визначено мету та завдання, права і структуру Школи, а також заохочення учасників Школи за відповідну кількість публікацій тез доповідей на конференціях та круглих столах регіонального, всеукраїнського та міжнародного рівнів, статей, опублікованих у фахових виданнях Харківського національного університету внутрішніх справ, призових місць у конкурсах наукових робіт/статей/есе. Школою у співпраці з усіма структурними підрозділами університету були проведені ознайомчі зустрічі, у ході яких активні здобувачі освіти мали можливість почути про напрямки роботи Школи в сфері науки та неформальної освіти молоді.
За ініціативою проректора університету Олександра Музичука у 2023/2024 навчальному році було започатковано практику проведення щотижневих зустрічей Школи, які об’єднують всі структурні підрозділи Харківського національного університету внутрішніх справ, профільні відділи, наукові гуртки кафедр навколо актуальних питань діяльності Національної поліції в умовах воєнного стану, документування воєнних злочинів, методології наукового дослідження, публічних виступів і презентацій, становлення та розвитку місцевого самоврядування тощо. Спікерами на таких зустрічах виступають провідні науковці та керівники підрозділів університету, зокрема протягом 2023/2024 навчального року до проведення таких зустрічей долучалися учений секретар секретаріату Вченої ради Владислав Невядовський, завідувач науково-дослідної лабораторії з проблем правового забезпечення діяльності поліції та протидії злочинності навчально-наукового інституту № 2 Костянтин Бугайчук, начальник відділу аспірантури (ад'юнктури) і докторантури Володимир Іванцов та інші співробітники та видатні науковці Харківського національного університету внутрішніх справ.