Завідувач кафедри, кандидат юридичних наук, доцент
Гудзь Тетяна Іванівна

Кафедра конституційного і міжнародного права та прав людини як самостійний структурний підрозділ Університету була створена внаслідок організаційно-штатних змін у Харківському національному університеті внутрішніх справ відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 26 червня 2024 року № 445 «Про організаційно-штатні зміни в МВС».

Кафедра провадить освітню, методичну та наукову діяльність за всіма спеціальностями, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти в Університеті. Окрім цього, активно реалізується профорієнтаційна діяльність, спрямована на допомогу абітурієнтам у виборі професійного шляху та розвитку кар’єри. Кафедра також займається організаційною та міжнародною діяльністю, налагоджуючи співпрацю з закладами освіти та науковими установами для обміну досвідом і впровадження новітніх освітніх технологій.

Основними завданнями кафедри є: забезпечення освітнього процесу, виконання навчальних планів і робочих програм навчальних дисциплін, закріплених за кафедрою; підготовка навчально-методичного забезпечення освітнього процесу; проведення наукових досліджень за напрямами, що відповідають змісту освітніх програм, до виконання яких залучена кафедра, та Основним напрямам наукових досліджень Харківського національного університету внутрішніх справ, а також надання підтримки підрозділам університету в організації та реалізації наукової та виховної роботи зі здобувачами вищої освіти.

З лютого 2023 року кафедру очолює кандидат юридичних наук, доцент Тетяна Іванівна Гудзь.

У різний час на кафедрі працювали такі відомі фахівці в галузі конституційного і міжнародного права, як: д.ю.н., проф., член-кореспондент Академії правових наук України, заслужений юрист України О. Н. Ярмиш, д.ю.н., проф., академік АПрН України Ю. М. Тодика; д.ю.н., проф. В. О. Серьогін, д.ю.н., проф., заслужений юрист України О. В. Марцеляк; д.ю.н., проф. Л. Д. Тимченко; д.ю.н., проф. Т. Л. Сироїд, д.ю.н., професор, народний депутат України О. С. Бакумов, к.ю.н., проф. В. О. Ріяка; к.ю.н., проф. В. С. Семенов; к.ю.н., проф. В. А. Шувалова; к.ю.н., доц. С. М. Вихрист; к.ю.н., доц. М. М. Воронов; к.ю.н., доц. О. Г. Кушніренко та ін.

У 2024/2025 навчальному році науково-педагогічні працівники кафедри забезпечують викладання таких навчальних дисциплін: «Конституційне право», «Міжнародне право», «Міжнародний захист прав людини», «Міжнародний захист прав людини у правоохоронній діяльності», «Право Європейського Союзу», «Публічне право: практика тлумачення і застосування», «Основи правових знань», «Основи правових знань. Конституційне право», «Забезпечення прав людини в діяльності поліції», «Застосування стандартів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», «Актуальні проблеми міжнародного публічного права», «Актуальні проблеми захисту та дотримання прав людини в правоохоронній діяльності», «Міжнародні стандарти прав людини у правоохоронній діяльності», «Сучасні проблеми конституційного права України», «Сучасні проблеми міжнародного публічного права», а також навчального предмету «Основи конституційного права. Забезпечення прав і свобод людини. Практика Європейського суду з прав людини». Викладання дисциплін повністю забезпечене власними навчально-методичними розробками працівників кафедри.

У 2017 році науково-педагогічними працівниками кафедри був підготовлений та вийшов друком навчальний посібник «Конституційне право», в 2019 році та 2020 році – підручники з навчальних дисциплін «Конституційне право» та «Міжнародне право», у 2021 році – підручник «Права людини в міжнародному праві», а у 2023 році ‒ навчальний посібник з конституційного права англійською мовою ‒ «Constitutional Law».

Навчально-методичні розробки науково-педагогічних працівників кафедри неодноразово перемагали у різного роду конкурсах. Зокрема, О. Н. Ярмиш і В .О. Серьогін у 2004 році стали лауреатами премії імені Ярослава Мудрого за підручник «Державне будівництво та місцеве самоврядування в Україні» (2003), а монографія О. В. Марцеляка «Інститут омбудсмана: теорія і практика» (2004) була визнана кращою на конкурсі наукових видань Університету в 2005 році. У 2009 році підготовлений викладачами кафедри навчальний посібник «Конституції зарубіжних країн», в якому тексти конституцій 16 провідних країн світу вперше наведено українською мовою, був удостоєний диплому за II місце у конкурсі на краще наукове, навчальне та періодичне видання в системі МВС України у номінації «Довідкові видання». У 2011 році монографія В. О. Серьогіна «Недоторканність приватного життя (прайвесі) у конституційно-правовій теорії та практиці» була удостоєна диплому за друге місце у конкурсі на краще наукове, навчальне та періодичне видання в системі МВС України у номінації «Наукові видання». У 2019 році вийшла друком монографія М. І. Марчука «Державний лад Республіки Польща: конституційно-правова модель», у 2020 році – О. С. Бакумова «Юридична відповідальність держави як конституційно-правовий концепт». У 2023 році підручник «Права людини у міжнародному праві» був удостоєний диплому за I місце у Всеукраїнському конкурсі на краще правниче видання у номінації «Навчальні видання».

Кафедра підтримує міцні зв’язки з Конституційним Судом України, територіальними підрозділами Національної поліції України, однопрофільними кафедрами Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого», Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Дніпровського державного університету внутрішніх справ, Одеського державного університету внутрішніх справ та іншими закладами вищої освіти, організаціями та установами юридичного спрямування. Кафедра неодноразово надавала наукові висновки за зверненнями суддів Конституційного Суду України, Міністерства внутрішніх справ України, інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

На кафедрі функціонує науковий гурток здобувачів вищої освіти «Актуальні проблеми конституційного і міжнародного права». Під науковим керівництвом науково-педагогічних працівників кафедри члени наукового гуртка неодноразово брали участь у міжнародних та всеукраїнських конференціях, конкурсах та олімпіадах та посідали призові місця.

Контактна інформація:
Адреса: Україна, індекс 61080, м. Харків, пр-т Льва Ландау, 27, корпус 3, каб. 316
Email:  [email protected]

Склад кафедри

Гудзь Тетяна Іванівна - завідувач кафедри, кандидат юридичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Бандурка Олександр Маркович - професор кафедри, доктор юридичних наук, академік Національної академії правових наук України, заслужений юрист України (0,25 ставки)

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Войціховський Андрій Васильович - професор кафедри, кандидат юридичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Коломієць Юрій Миколайович - професор кафедри, кандидат юридичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Логвиненко Євгенія Сергіївна - професор кафедри, кандидат юридичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Слинько Дмитро Вікторович - професор кафедри, доктор юридичних наук, професор

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Гета Дар'я Сергіївна - доцент кафедри, кандидат юридичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Радченко Олександр Іванович - доцент кафедри, кандидат юридичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Гуртова Ксенія Миколаївна - старший викладач кафедри

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Філіпська Наталія Олександрівна - старший викладач кафедри, кандидат юридичних наук

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Гончарук Аліна Сергіївна - старший лаборант кафедри