Завідувач кафедри, кандидат юридичних наук,  Майстер спорту міжнародного класу з боротьби самбо, майор поліції
Ковальов Ігор Миколайович

Кафедра тактичної та спеціальної фізичної підготовки є структурним підрозділом факультету № 3 ХНУВС. Кафедра створена у травні 2019 року.

Науково-педагогічним складом кафедри викладаються наступні навчальні дисципліни:

 • «Спеціальна фізична підготовка»
 • «Вогнева і тактико-спеціальна підготовка»
 • «Фізичне виховання»
 • Тактична та спеціальна фізична підготовка»
 • «Тактико-спеціальна підготовка»
 • «Тактична підготовка»
 • «Особиста безпека поліцейського»
 • «Охорона праці в галузі та цивільний захист»
 • «Організація та проведення спец. операцій органами поліції»
 • «Організація охорони публічного порядку»
 • «Безпека дорожнього руху»
 • «Основні положення правил дорожнього руху»
 • «Удосконалення навичок керування автомобілем»
 • «Алгоритм дій патрульних поліцейських у різних ситуаціях службової діяльності»


Основними завданнями кафедри спеціальної фізичної підготовки є:

 • навчання курсантів, студентів, слухачів магістратури та науково-педагогічного складу ХНУВС прийомам рукопашного бою, діям при загрозі злочинцями вогнепальною чи холодною зброєю, а також під час затримання правопорушників, їхнього обшуку та супроводу, прийомам страховки та взаємодопомоги під час виконання службового обов’язку;
 • підготовка висококваліфікованих фахівців для Національної поліції України та Міністерства внутрішніх справ України у відповідності до вимог сучасної правоохоронної діяльності, які здатні швидко й чітко виконувати службово-бойові завдання у повсякденній діяльності в умовах ускладнення оперативної обстановки.
 • загартування курсантів, стимулювання їхнього фізичного розвитку для виконання ними службових обов’язків, пов’язаних із великим фізичним навантаженням;
 • виховання у курсантів психологічної стійкості під час виконання ними службових обов’язків із застосуванням вогнепальної зброї та заходів впливу і примусу;
 • зміцнення здоров’я курсантів та науково-педагогічного складу ХНУВС, виховання у них бажання постійно вдосконалювати свій спортивний рівень, вести здоровий спосіб життя;
 • підготовка висококваліфікованих фахівців для Національної поліції України та Міністерства внутрішніх справ України у відповідності до вимог сучасної правоохоронної діяльності, які здатні швидко й чітко виконувати службово-бойові завдання в повсякденній діяльності, в умовах ускладнення оперативної обстановки із застосуванням зброї, спеціальних засобів та техніки;
 • виконання наукових досліджень за профілюючими напрямками роботи кафедри, підготовка науково-педагогічних кадрів і підвищення їх кваліфікації;
 • підготовка курсантів та слухачів до отримання професії "Водій транспортного засобу категорії "В";
 • організація і проведення виховної роботи з курсантами факультету;
 • формування у курсантів високих морально-вольових якостей, необхідних під час виконання службово-бойових завдань в типових та екстремальних ситуаціях.


Працівниками кафедри постійно ведеться навчально-методична та наукова робота, з урахуванням вимог Міністерства освіти та науки України та МВС України розроблено низку дистанційних курсів для забезпечення належного навчання курсантів та студентів в умовах карантину й розміщено на сервері дистанційного навчання Харківського національного університету внутрішніх справ.

Викладачі кафедри пройшли інструкторський семінар та отримали сертифікати інструкторів тактичної підготовки поліцейських. На сьогоднішній день на кафедрі працюють викладачі, які мають досвід практичної діяльності в правоохоронних органах. Особовий склад кафедри постійно залучається до несення служби з забезпечення публічної безпеки і порядку у місті та області. Багато працівників заохочено відомчими нагородами.

Всі викладачі кафедри постійно працюють над розробкою та виданням авторських навчально-методичних посібників і науково-практичних рекомендацій з навчальних дисциплін, які викладаються на кафедрі.

На кафедрі працює науковий гурток «Тактико-спеціальний підрозділ «Щит»», керівниками якого є: доцент кафедри, к.т.н., доцент Власенко І.В., старший викладач кафедри, к.ю.н., капітан поліції Шевченко Т.В. Члени наукового гуртка мають можливість приймати участь в наукових конференціях (семінарах, «круглих столах», читаннях) вузівського, регіонального, національного та міжнародного рівнів; проводять експериментальні дослідження, тренування дій сил правопорядку в штатних та екстремальних ситуаціях; показові виступи; виїзні тренінги (польові виходи, альпінізм, штурмова підготовка, пейнтбол, стрибки з парашутом).

В Харківському національному університеті внутрішніх справ наполегливо проводиться робота щодо пропаганди здорового способу життя, прищеплення звичок до постійних занять спортом, залучення курсантів та студентів до занять у спортивних секціях, а саме: волейболу, баскетболу, міні-футболу, футболу, боротьби самбо, атлетична гімнастика, легка атлетика, гирьовий спорт, акробатика зі зброєю, панкратіон, таїландський бокс, К-1, кікбоксинг, рукопашний бій, плавання, карате, спортивне орієнтування та гірські види спорту, страйкболу, роботою яких керують досвідчені фахівці – викладачі кафедри. Постійно проводиться велика спортивно масова робота: збірні команди ХНУВС беруть участь у всіх заходах ХОО ФСТ «Динамо» України, ЦР ФСТ «Динамо» України, МВС України, Міжнародних та Європейських  змаганнях різних рівнів, постійно виборюючи престижні почесні місця.

На етапі реформування Національної поліції України та створення нової патрульної поліції, науково-педагогічним складом кафедри тактичної та спеціальної фізичної підготовки було розроблено навчально-методичні матеріали для підготовки майбутніх працівників поліції. 

Викладачі кафедри приймали безпосередню участь у підготовці інспекторів патрульної поліції, інспекторів кіберполіції, а також інструкторів з особистої безпеки для підрозділів Національної поліції України.

Історія кафедри тактичної та спеціальної фізичної підготовки

До травня 2019 року в Харківському національному університеті внутрішніх справ існувало дві окремі кафедри: кафедра спеціальної фізичної підготовки, яка входила до складу факультету № 2 та кафедра тактичної та тактико-спеціальної підготовки, яка входила до факультету № 3.

Кафедра спеціальної фізичної підготовки – одна з найстаріших у Харківському національному університеті внутрішніх справ. Історія її розпочалася у 1971 року після створення Міжобласної школи підготовки молодшого та середнього начальницького складу Управління внутрішніх справ Харківського облвиконкому.

З березня 1984 року, після створення Харківських вищих курсів МВС СРСР, фізична підготовка курсантів здійснювалася кафедрою військово-службових дисциплін та фізичної підготовки. Начальником кафедри був призначений полковник міліції майстер спорту СРСР з самбо, кандидат педагогічних наук, доцент  В.А. Ревенко. В період з 1990 по 1992 роки кафедра військово-службових дисциплін і фізичної підготовки перейменовувалася двічі: «Кафедра військово-службової та фізичної підготовки» та «Кафедра бойової і фізичної підготовки». На кафедрі викладалися навчальні дисципліни: вогнева та фізична підготовки. В 1992-1994 роках  кафедру бойової та фізичної підготовки очолював полковник міліції А.О. Савченко, кандидат юридичних наук, доцент.

З 1994 року кафедра фізичної підготовки почала своє самостійне існування. Першим очільником кафедри став полковник міліції Є.В. Шаленко, майстер спорту СРСР із десятиборства, заступником начальника кафедри був полковник міліції Ю.А. Аносов майстер спорту СРСР з боротьби самбо. В 1999 році у зв'язку із суттєвим розширенням спектру навчання в Університеті, дисципліни - вогнева та фізична підготовки знову об'єднали в межах одного навчального циклу і організували дві кафедри: «Спеціальної та фізичної підготовки 1-3 факультетів», яку очолив полковник міліції А.О. Савченко, та «Спеціальної та фізичної підготовки 4-6 факультетів», яку до 2003 року очолював полковник міліції Є.В. Шаленко. З 2003 до 2005 року кафедру очолював підполковник міліції О.І. Камаєв, доктор педагогічних наук, професор, майстер спорту СРСР з лижних гонок.

З 2005 року кафедра спеціальної фізичної підготовки Харківського національного університету внутрішніх справ знову почала своє самостійне існування. В період 2005-2011 роках її очолював підполковник міліції  В.О. Артем’єв, кандидат психологічних наук, доцент, Заслужений тренер України.

Впродовж 2007–2015 років заступником начальника кафедри спеціальної фізичної підготовки працював полковник міліції Колєсніков В.В. майстер спорту СРСР з триборства, Заслужений тренер України.

З лютого 2011 року по травень 2019 року кафедру спеціальної фізичної підготовки очолював підполковник поліції О.А. Моргунов, кандидат юридичних наук, доцент, майстер спорту, Заслужений тренер України.

Історія кафедри тактичної та тактико-спеціальної підготовки бере свій початок з 1992 року, коли утворився Харківський інститут внутрішніх справ при Українській юридичній академії. Наказом ХНУВС від 15 березня 1992 року № 19 о/с була створена кафедра тактико-спеціальної та військової підготовки. Її керівником було призначено кандидата педагогічних наук, полковника міліції В.О. Ревенко, який очолював її до серпня 1997 року.

У 2013 році у зв'язку з реорганізацією ХНУВС кафедра увійшла до складу факультету з підготовки фахівців для підрозділів міліції громадської безпеки та кримінальної міліції у справах дітей, а з 2016 року кафедра тактичної та тактико-спеціальної підготовки була у складі факультету № 3. З 01 вересня 2014 року по 12 травня 2019 року кафедру очолював доктор юридичних наук, старший науковий співробітник майор поліції О.Ю. Прокопенко.

За період існування кафедри її очільниками були: В.О. Ревенко, Г.М. Крутов, В.П. Полуянов, І.К. Шаша, М.Г. Логачев, А.І. Черкашин, М.П. Букін, О.В. Вінник, О.Ю. Прокопенко.

Істотний внесок у розвиток кафедри, створення матеріальної і навчально-методичної бази зробили її ветерани: Ревенко В.О., Крутов Г.М., Логачев М.Г., Шаша І.К., Черкашин А.І., Винник О.В., Арестов О.М., Близнюк В.Г., Кузніченко О.М., Васильєв В.Т., Бортнічук П.М., Пальваль Є.А., Суботін А.О., Симоненко Г.В., Мірошко О.П. та інші.

У травні 2019 року розпочався новий етап у житті двох кафедр, відбулося їх об`єднання й утворення нової кафедри – тактичної та спеціальної фізичної підготовки факультету № 2, яку очолив підполковник поліції О.А. Моргунов.

У 2021 році у зв'язку з реорганізацією ХНУВС кафедра увійшла до складу факультету № 3, а очолив її майор поліції І.М. Ковальов.

Науково-педагогічний склад кафедри нараховує  34 особи з них: доктори наук – 1, кандидати наук – 8, з них вчене звання доцента мають – 4 осіб, старшого наукового співробітника – 1 особа.

Склад кафедри


Ковальов Ігор МиколайовичЗавідувач кафедри, кандидат юридичних наук, майор поліції. Майстер спорту міжнародного класу з боротьби самбо. Керує курсантською секцією з боротьби самбо.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCIDКолісніченко Владислав Васильович – доцент кафедри, кандидат педагогічних наук, підполковник поліції. Майстер спорту з боксу.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Колотік Анатолій Сергійович – доцент кафедри, кандидат юридичних наук, майор поліції.

Євтушок Володимир Анатолійович – старший викладач кафедри, підполковник поліції.


Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Іншеков Михайло Васильович – старший викладач кафедри майор поліції.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Шевченко Тихін Віталійович – старший викладач кафедри, кандидат юридичних наук, капітан поліції.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID


Лукін Богдан Павлович – викладач кафедри. Заслужений майстер спорту України з таїландського боксу. Суддя міжнародної категорії, майор поліції.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Надутий Андрій Валерійович – викладач кафедри,  майор поліції. Майстер спорту міжнародного класу з пауерліфтингу.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID


Константинов Дмитро Вадимович – старший викладач кафедри. Заслужений майстер спорту із кікбоксінгу. Керує курсантською секцією із таїландського боксу. Суддя міжнародної категорії, капітан поліції.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID


Кушніренко Руслан Олегович – старший викладач кафедри. Заслужений майстер спорту з кікбоксінгу. Керує курсантською секцією із таїландського боксу. Суддя міжнародної категорії, капітан поліції.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID


Боровик Микола Олександрович – доцент кафедри. Майстер спорту України з важкої атлетики. Керує курсантською секцією із гирьового спорту, капітан поліції, кандидат педагогічних наук.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Скляр Олександр Сергійович – викладач кафедри, капітан поліції .

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID


Бурхайло Владислав Андрійович - викладач кафедри, кандидат у майстри спорту України з плавання, старший лейтенант поліції.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID


Забора Андрій Володимирович – професор кафедри, кандидат наук із фізичного виховання i спорту. Керує збірною командою ХНУВС із гирьового спорту.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Власенко  Ігор Володимирович – доцент кафедри, кандидат технічних наук, доцент.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Колєсніков Віктор Володимирович – старший викладач кафедри. Заслужений тренер України.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID


Бутенко Костянтин Валерійович – старший викладач, кандидат у майстри спорту з біатлону та лижних гонок. Керує курсантською секцією із волейболу.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Ларіонова Інна Тимофіївна – старший викладач кафедри.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID


Горпинич Геннадій Федорович – викладач кафедри. Керує курсантською секцією із спеціальної акробатики (зі зброєю).

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID


Казначеєв Володимир Михайлович – старший викладач кафедри.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID


Повх Юрій Сергійович – старший викладач кафедри.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID


Павлов Роман Володимирович – старший викладач кафедри.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Сизихін Сергій Валерійович – старший викладач кафедри.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Хацаюк Олександр Володимирович – старший викладач кафедри.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Шевченко Тарас Григорович – старший викладач кафедри.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Іванченко Олена Миколаївна - викладач кафедри, майстер спорту України з шорт-треку.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Костєннікова Христина Олександрівна – викладач кафедри.

Зібарова Катерина Олегівна – старший лаборант кафедри.

Зевякін Микола Єгорович – фахівець кафедри.

Чмих Микола Петрович - фахівець кафедри, майстер спорту СРСР з автоспорту. Дворазовий чемпіон України, багаторазовий призер чемпіонатів СРСР і міжнародних гонок.

Пожидаєв Андрій Олександрович

Пожидаєв Андрій Олександрович - доцент кафедри, кандидат педагогічних наук, доцент.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Лозовий Євген Анатолійович

Калгушкін Юрій Леонідович - cтарший викладач кафедри, кандидат юридичних наук.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCIDКонтактна інформація:
Адреса: Україна, м.Харків, пр-т Льва Ландау, 27
Телефон: 7398-349