Завідувач кафедри тактичної та спеціальної фізичної підготовки факультету № 3, кандидат педагогічних наук, доцент, Майстер спорту України з важкої атлетики, капітан поліції
Боровик Микола Олександрович

Кафедра тактичної та спеціальної фізичної підготовки є структурним підрозділом факультету № 3 ХНУВС. Кафедра створена у травні 2019 року.

Науково-педагогічним складом кафедри викладаються наступні навчальні дисципліни

 • «Спеціальна фізична підготовка»
 • «Вогнева і тактико-спеціальна підготовка»
 • «Фізичне виховання»
 • «Тактико-спеціальна підготовка»
 • «Особиста безпека поліцейського»
 • «Спеціальна підготовка працівників правоохоронних органів»
 • «Організація та проведення спеціальних операцій підрозділами Національної поліції України»
 • «Організація діяльності поліції щодо забезпечення публічної безпеки та порядку»
 • «Безпека дорожнього руху»
 • «Основні положення правил дорожнього руху»
 • «Алгоритм дій працівників підрозділів превентивної діяльності під час введення оперативних планів та спеціальних адміністративно-правових режимів»
 • «Алгоритм дій слідчих під час введення оперативних планів та спеціальних адміністративно-правових режимів»
 • «Тактична підготовка»
 • «Фізична підготовка (Тактика самозахисту)»


Основними завданнями кафедри тактичної та спеціальної фізичної підготовки є:

 • підготовка висококваліфікованих фахівців для Національної поліції та Міністерства внутрішніх справ України у відповідності до вимог сучасної правоохоронної діяльності, які здатні швидко й чітко виконувати службово-бойові завдання в повсякденній діяльності, в умовах ускладнення оперативної обстановки;
 • формування знань, вмінь та навичок в застосуванні поліцейських заходів превентивного та примусового характеру в різних умовах службової діяльності, розв’язання ситуаційних завдань, розвиток фізичних якостей;
 • формування стійких вмінь та навичок з основ несення служби, тактики комунікації з населенням та правопорушниками, тактики зупинки транспортних засобів, основ топографії, тактики дій в службових та екстремальних ситуаціях;
 • оволодіння знаннями, вміннями та навичками з реалізації оперативних планів органами та підрозділами Національної поліції, організації та проведенню поліцейських та спеціальних операцій;
 • виховання у здобувачів вищої освіти психологічної стійкості під час виконання ними службових обов’язків із застосуванням вогнепальної зброї, спеціальних засобів та фізичної сили;
 • формування високих морально-вольових якостей, необхідних під час виконання службово-бойових завдань в типових та екстремальних ситуаціях;
 • стимулювання у здобувачів вищої освіти вдосконалення рухових здібностей для виконання ними службових завдань пов’язаних із великим фізичним навантаженням;
 • зміцнення здоров’я здобувачів вищої освіти та науково-педагогічного складу ХНУВС, виховання бажання постійно тримати високий рівень фізичного розвитку, вести здоровий спосіб життя;
 • організація і проведення виховної роботи в університеті;
 • навчання основам особистої безпеки поліцейських, правил та безпеки дорожнього руху;
 • виконання наукових досліджень за профілюючими напрямками роботи кафедри, підготовка науково-педагогічних кадрів і підвищення їх кваліфікації.

Працівниками кафедри постійно ведеться навчально-методична та наукова робота, з урахуванням вимог Міністерства освіти та науки України та МВС України розроблено низку дистанційних курсів для забезпечення належного навчання курсантів, студентів та слухачів в умовах карантину й розміщено на сервері дистанційного навчання Харківського національного університету внутрішніх справ.

Викладачі кафедри беруть безпосередню участь у підготовці інспекторів патрульної поліції, інспекторів кіберполіції, поліцейських офіцерів громади, а також інструкторів з особистої безпеки для підрозділів Національної поліції України, у проведенні курсів підвищення кваліфікації поліцейських.

Викладачі кафедри пройшли інструкторський семінар та отримали сертифікати інструкторів тактичної підготовки поліцейських; тактичної медицини; спеціалістів з навчання підготовки водіїв транспортних засобів категорії «В», а також курси підвищення кваліфікації.

На сьогоднішній день на кафедрі працюють викладачі, які мають досвід практичної діяльності в правоохоронних органах, ветерани військової служби, учасники бойових дій. Особовий склад кафедри постійно залучається до несення служби з забезпечення публічної безпеки і порядку у місті та області. Багато працівників заохочено відомчими нагородами.

Всі викладачі кафедри постійно працюють над розробкою та виданням авторських навчально-методичних посібників і науково-практичних рекомендацій з навчальних дисциплін, які викладаються на кафедрі.

На кафедрі функціонує 2 науково-практичних гуртки:

 1. «Тактико-спеціальний підрозділ «ЩИТ», керівником якого є: доцент кафедри, кандидат технічних наук, доцент Власенко І.В.; інженерний та логістичний напрямок підготовки науково-практичного гуртка кафедри ТСП «ЩИТ» очолює доцент кафедри, кандидат юридичних наук, доцент, капітан поліції Шевченко Т.В.; підготовку до дій в екстремальних ситуаціях очолює старший викладач кафедри капітан поліції Скляр О.С.; підготовку та участь у заходах з тактичного та спортивного пейнтболу очолює викладач кафедри Циркулєнко А.М. Члени наукового гуртка мають можливість брати участь в наукових конференціях (семінарах, «круглих столах», читаннях) вузівського, регіонального, національного та міжнародного рівнів; проводять експериментальні дослідження, тренування дій сил правопорядку в штатних та екстремальних ситуаціях; показові виступи; виїзні тренінги (польові виходи, альпінізм, штурмова підготовка, пейнтбол, стрибки з парашутом).
 2. Науковий гурток «Спеціальна фізична підготовка» очолює старший викладач кафедри капітан поліції Константинов Д.В. Діяльність гуртка спрямована на пошук найбільш ефективних засобів та методів досягнення високих результатів у формуванні рухово-координаційних навичок, розвитку фізичних якостей, концентрованої уваги у майбутніх працівників правоохоронних органів України.

В Харківському національному університеті внутрішніх справ наполегливо проводиться робота щодо пропаганди здорового способу життя, прищеплення звичок до постійних занять спортом, залучення курсантів та студентів до занять у спортивних секціях, а саме: волейболу, баскетболу, міні-футболу, футболу, боротьби самбо, легкої атлетики, поліатлону, гирьового спорту, таїландського боксу, К-1, кікбоксингу, рукопашного бою, роботою яких керують досвідчені фахівці – викладачі кафедри. Постійно проводиться велика спортивно-масова робота: збірні команди ХНУВС беруть участь у всіх заходах ХОО ФСТ «Динамо» України, ФСТ «Динамо» України, МВС України, міжнародних та змаганнях різних рівнів, постійно виборюючи призові місця.

Історія кафедри тактичної та спеціальної фізичної підготовки

До травня 2019 року в Харківському національному університеті внутрішніх справ існувало дві окремі кафедри: кафедра спеціальної фізичної підготовки, яка входила до складу факультету № 2 та кафедра тактичної та тактико-спеціальної підготовки, яка входила до факультету № 3.

Кафедра спеціальної фізичної підготовки – одна з найстаріших у Харківському національному університеті внутрішніх справ. Історія її розпочалася у 1971 року після створення Міжобласної школи підготовки молодшого та середнього начальницького складу Управління внутрішніх справ Харківського облвиконкому.

З березня 1984 року, після створення Харківських вищих курсів МВС СРСР, фізична підготовка курсантів здійснювалася кафедрою військово-службових дисциплін та фізичної підготовки. Начальником кафедри був призначений полковник міліції майстер спорту СРСР з самбо, кандидат педагогічних наук, доцент  В.А. Ревенко. В період з 1990 по 1992 роки кафедра військово-службових дисциплін і фізичної підготовки перейменовувалася двічі: «Кафедра військово-службової та фізичної підготовки» та «Кафедра бойової і фізичної підготовки». На кафедрі викладалися навчальні дисципліни: вогнева та фізична підготовки. В 1992-1994 роках  кафедру бойової та фізичної підготовки очолював полковник міліції А.О. Савченко, кандидат юридичних наук, доцент.

З 1994 року кафедра фізичної підготовки почала своє самостійне існування. Першим очільником кафедри став полковник міліції Є.В. Шаленко, майстер спорту СРСР із десятиборства, заступником начальника кафедри був полковник міліції Ю.А. Аносов майстер спорту СРСР з боротьби самбо. В 1999 році у зв'язку із суттєвим розширенням спектру навчання в Університеті, дисципліни - вогнева та фізична підготовки знову об'єднали в межах одного навчального циклу і організували дві кафедри: «Спеціальної та фізичної підготовки 1-3 факультетів», яку очолив полковник міліції А.О. Савченко, та «Спеціальної та фізичної підготовки 4-6 факультетів», яку до 2003 року очолював полковник міліції Є.В. Шаленко. З 2003 до 2005 року кафедру очолював підполковник міліції О.І. Камаєв, доктор педагогічних наук, професор, майстер спорту СРСР з лижних гонок.

З 2005 року кафедра спеціальної фізичної підготовки Харківського національного університету внутрішніх справ знову почала своє самостійне існування. В період 2005-2011 роках її очолював підполковник міліції  В.О. Артем’єв, кандидат психологічних наук, доцент, Заслужений тренер України.

Впродовж 2007–2015 років заступником начальника кафедри спеціальної фізичної підготовки працював полковник міліції Колєсніков В.В. майстер спорту СРСР з триборства, Заслужений тренер України.

З лютого 2011 року по травень 2019 року кафедру спеціальної фізичної підготовки очолював підполковник поліції О.А. Моргунов, кандидат юридичних наук, доцент, майстер спорту, Заслужений тренер України.

Вагомий внесок у розвиток кафедри, створення матеріальної і навчально-методичної бази зробили її ветерани: Савченко О.А., Шаленко Є.В., Камаєв О.І., Новіков А.Т, Кожевников В.М., Морозов Ю.В., Аносов Ю.А., Леонічев О.В., Субботин О.Ф., Філіпенко П.І., Артем’єв В.О., Моргунов О.А.

Історія кафедри тактичної та тактико-спеціальної підготовки бере свій початок з 1992 року, коли утворився Харківський інститут внутрішніх справ при Українській юридичній академії. Наказом ХНУВС від 15 березня 1992 року № 19 о/с була створена кафедра тактико-спеціальної та військової підготовки. Її керівником було призначено кандидата педагогічних наук, полковника міліції В.О. Ревенко, який очолював її до серпня 1997 року.

У 2013 році у зв'язку з реорганізацією ХНУВС кафедра увійшла до складу факультету з підготовки фахівців для підрозділів міліції громадської безпеки та кримінальної міліції у справах дітей, а з 2016 року кафедра тактичної та тактико-спеціальної підготовки була у складі факультету № 3. З 01 вересня 2014 року по 12 травня 2019 року кафедру очолював доктор юридичних наук, старший науковий співробітник майор поліції О.Ю. Прокопенко.

За період існування кафедри її очільниками були: В.О. Ревенко, Г.М. Крутов, В.П. Полуянов, І.К. Шаша, М.Г. Логачев, А.І. Черкашин, М.П. Букін, О.В. Вінник, О.Ю. Прокопенко.

Істотний внесок у розвиток кафедри, створення матеріальної і навчально-методичної бази зробили її ветерани: Ревенко В.О., Крутов Г.М., Логачев М.Г., Шаша І.К., Черкашин А.І., Винник О.В., Арестов О.М., Близнюк В.Г., Кузніченко О.М., Васильєв В.Т., Бортнічук П.М., Пальваль Є.А., Суботін А.О., Симоненко Г.В., Мірошко О.П. та інші.

У травні 2019 року розпочався новий етап у житті двох кафедр, відбулося їх об`єднання й утворення нової кафедри – тактичної та спеціальної фізичної підготовки факультету № 2, яку очолив підполковник поліції О.А. Моргунов.

У 2021 році у зв'язку з реорганізацією ХНУВС кафедра увійшла до складу факультету № 3, а очолив її майор поліції І.М. Ковальов.

У 2023 році кафедру очолив капітан поліції Боровик М.О., кандидат педагогічних наук, доцент, Майстер спорту України з важкої атлетики, Учасник бойових дій.                 

Науково-педагогічний склад кафедри нараховує 32 особи, з них науковий ступінь мають 10 працівників (кандидатів наук – 10), з них вчене звання мають 7 працівників (доцентів – 7).

Контактна інформація:
Адреса: Україна, м.Харків, пр-т Льва Ландау, 27
Телефон: 7398-349

Склад кафедри

Боровик Микола Олександрович - завідувач кафедри, капітан поліції, кандидат педагогічних наук, доцент. Майстер спорту України з важкої атлетики. Учасник бойових дій.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Колісніченко Владислав Васильович - доцент кафедри, підполковник поліції, кандидат педагогічних наук, доцент. Майстер спорту України з боксу. Учасник бойових дій.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Шевченко Тихін Віталійович - доцент кафедри, капітан поліції, кандидат юридичних наук, доцент. Учасник бойових дій. Очолює інженерний та логістичний напрямок підготовки науково-практичного гуртка кафедри ТСП «ЩИТ».

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Євтушок Володимир Анатолійович - старший викладач кафедри, підполковник поліції. Учасник бойових дій.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Іншеков Михайло Васильович - старший викладач кафедри, майор поліції.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Константинов Дмитро Вадимович - старший викладач кафедри, капітан поліції. Заслужений майстер спорту України з кікбоксінгу. Суддя національної категорії з кікбоксингу.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Скляр Олександр Сергійович - старший викладач кафедри, капітан поліції. Очолює підготовку до дій в екстремальних ситуаціях науково-практичного гуртка кафедри ТСП «ЩИТ».

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Лукін Богдан Павлович - викладач кафедри, кандидат юридичних наук, майор поліції. Заслужений майстер спорту України з таїландського боксу. Суддя міжнародної категорії з таїландського боксу.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Надутий Андрій Валерійович - викладач кафедри, майор поліції. Майстер спорту міжнародного класу з пауерліфтингу.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Бурхайло Владислав Андрійович - викладач кафедри, старший лейтенант поліції. Тренер збірних команди ХНУВС з поліатлону та легкої атлетики.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Черніков Антон Миколайович - викладач кафедри, старший лейтенант поліції. Майстер спорту України з кікбоксінгу. Керує курсантською секцією з таїландського боксу та кікбоксингу.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Забора Андрій Володимирович - професор кафедри, кандидат наук із фізичного виховання i спорту, доцент. Керує збірною командою ХНУВС із гирьового спорту. Ветеран органів внутрішніх справ.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Власенко  Ігор Володимирович - доцент кафедри, кандидат технічних наук, доцент. Науковий керівник науково-практичного гуртка кафедри ТСП «ЩИТ».

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Колєсніков Віктор Володимирович - старший викладач кафедри, заслужений тренер України. Майстер спорту СРСР з військового триборства. Заслужений працівник ХНУВС. Ветеран органів внутрішніх справ.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Бутенко Костянтин Валерійович - старший викладач. Керує курсантською секцією з волейболу.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Ларіонова Інна Тимофіївна - старший викладач кафедри, доктор філософії.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Казначеєв Володимир Михайлович - старший викладач кафедри (0,5 ставки). Тренер вищої категорії з баскетболу.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Павлов Роман Володимирович - старший викладач кафедри. Тренер вищої категорії з футболу, футзалу.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Сизихін Сергій Валерійович - старший викладач кафедри. Майстри спорту України з футболу. Дипломований тренер UEFA, ліцензія «А».

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Хацаюк Олександр Володимирович - старший викладач кафедри. Майстер спорту України з боротьби самбо. Заслужений тренер України з кікбоксингу.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Шевченко Тарас Григорович - старший викладач кафедри. Майстер спорту СРСР зі спортивного орієнтування. Ветеран органів внутрішніх справ.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Калгушкін Юрій Леонідович - доцент кафедри, кандидат юридичних наук.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Шутяк Ірина Анатоліївна - старший викладач кафедри (0,5 ставки). Заслужений вчитель України.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Іванченко Олена Миколаївна - старший викладач кафедри, майстер спорту України з шорттреку.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Костєннікова Христина Олександрівна - викладач кафедри.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Циркулєнко Анна Миколаївна - викладач кафедри. Очолює підготовку та участь науково-практичного гуртка кафедри ТСП «ЩИТ» у заходах з тактичного та спортивного пейнтболу.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Мартиненко Олександр Михайлович - викладач кафедри. Суддя другої категорії з військово-спортивного багатоборства. Ветеран збройних сил України.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Ясько Віктор Анатолійович - викладач кафедри, кандидат військових наук, доцент. Ветеран військової служби. Учасник бойових дій.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Кучинський Сергій Анатолійович - викладач кафедри. Ветеран військової служби. Учасник бойових дій, учасник миротворчих операцій. Кавалер ордену «За мужність» 3-го ступеню.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Бамбуляк Михайло Порфирович - викладач кафедри, доцент. Ветеран військової служби. Учасник бойових дій.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Тягай Сергій Віталійович - викладач кафедри (0,5 ставки), кандидат військових наук. Ветеран військової служби. Учасник бойових дій.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Войцехівський Ігор Леонідович - викладач кафедри (0,5 ставки). Майстер спорту міжнародного класу з армліфтингу, суддя міжнародної категорії з гирьового спорту. Учасник бойових дій.

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Омеляненко Іван Андрійович - викладач кафедри. Тренер збірної команди ХНУВС з футболу та міні-футболу.

Чмих Микола Петрович - інструктор кафедри, майстер спорту СРСР з автоспорту.

Дзядзя Віктор Володимирович - інструктор кафедри.

Зевякін Микола Єгорович - інструктор кафедри.

Зібарова Катерина Олегівна - старший лаборант кафедри.