29 серпня 2018 року Міністерство внутрішніх справ України, підписанням контракту з французькою компанією «Airbus Helicopters SAS», заклало основу новому, небаченому раніше, прогресивному проєкту – Система єдиної авіаційної безпеки та цивільного захисту МВС.
Сьогодні, 28 серпня, у День української авіації згадаємо, як розпочався амбітний авіаційний проєкт МВС та поділимося подальшими планами його реалізації.
У рамках підписаного контракту між Міністерством внутрішніх справ України та компанією «Airbus Helicopters SAS» до України має прибути 55 гелікоптерів французького виробництва - Н125 для Державної прикордонної служби України; Н145 для Національної поліції України; Н225 для Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Національної гвардії України.
Всі повітряні судна різні і пристосовані до виконання різноманітних завдань підрозділів МВС: аеромедичної евакуації, рятувальних операцій, підтримання громадського порядку, антитерористичні та спеціальні операції, підтримка охорона на державних кордонах та підтримання порядку на дорогах.
Станом на 28 серпня 2021 року в системі МВС вже працює 17 французьких гелікоптерів:
- 2 типу Н125 для Державної прикордонної служби України;
- 5 типу Н145 для Національної поліції України;
- 6 типу Н225 для Державної служби України з надзвичайних ситуацій;
- 4 типу Н225 для Національної гвардії України.
Однак, контракт не обмежується виключно постачанням авіаційної техніки.
Українські авіатори, в рамках домовленостей, проходять навчання на базах тренінг-центрів у Франції та Німеччині, а також на фондах авіаційних підрозділів НГУ, ДСНС та ДПСУ в Україні. Станом на сьогодні підготовано до виконання завдань 172 особи авіаційного персоналу.
Для якісної підготовки авіаторів та авіоніків системи МВС на базі Кременчуцького льотного коледжу встановлюється повний польотний тренажер-авіасимулятор (FFS) для гелікоптера типу Н225 та вже наявні макет гелікоптера Н22 та макети окремих вузлів та агрегатів гелікоптера Н145.
Загалом, Система авіаційної системи та цивільного захисту МВС – це літаки- Ан-32П, Ан-26 і Ан-3, а також вертольоти - Мі-8МТ, Мі-8Т, ЕС-145 Eurocopter, H225 Super Puma для пошуково-рятувальних операцій, гасіння пожеж, розвідки зон надзвичайної ситуації, довезення гуманітарних вантажів та виконання завдань санітарної авіації Державної служби з надзвичайних ситуацій;
Літаки - Ан-26 та Ан-72, вертольоти Мі-8, Мі-2 та AIRBUS HELICOPTERS EC 225 LP. Ескадрилія безпілотних авіаційних комплексів, на озброєння яких поступили комплекси типу: «Fly-eye», «KS-1», «Raven», «RQ-11В, «Фурія» та МАРА-2М. AIRBUS HELICOPTERS EC 225 LP.Національної гвардії України.
На озброєнні Держприкордонслужби знаходяться: легкі патрульні літаки та транспортні літаки - Diamont, Ан-24, Ан-26, та 72-П; середні вертольоти Мі-8МТ та AIRBUS Н125; безпілотні авіаційні комплекси короткої тривалості польоту (І класу).
Національна поліція України використовує гелікоптери AIRBUS HELICOPTERS Н145.
В планах Міністерства внутрішніх справ активне розгортання системи обслуговування та ремонту вертольотів Airbus Helicopters в Україні. Центром технічної підтримки стане місто Ніжин Чернігівської області. У перспективі цей майданчик обслуговуватиме гелікоптери й наших європейських партнерів.
За словами начальника управління координації діяльності авіації МВС Олександра Кашуби, МВС продовжує нарощувати свої потужності і чекає на нові поставки гелікоптерів.
«У рамках формування та розвитку Системи авіаційної безпеки, до кінця 2021-го планується отримати загалом 28 гелікоптерів для потреб усіх служб МВС», - розповів Олександр Кашуба.
За спільної ініціативи МВС і МОЗ, та завдяки системі авіаційної безпеки МВС, в Україні відновлюється аеромедична евакуація - абсолютно новий рівень надання екстреної медичної допомоги, при якій людина отримає лікарську допомогу або буде доставлена в медзаклад з будь-якого, навіть найвіддаленішого, куточка країни. Друга складова цієї програми - підтримка вітчизняної трансплантології. Це та галузь медицини, де успіх критично залежить, зокрема, від швидкості доставлення реципієнта або органу до місця операції. Лише за перший місяць роботи пілотного проекту вдалося врятувати життя шести осіб, які потребували невідкладної медичної допомоги. Крім того, за одну добу, лікарі трансплантологи з "ОХМАДИТ" та Центру хірургії ім Шалімова провели екстрену трансплантацію печінки та двох нирок від одного донора для тяжкохворого хлопчика завдяки тому, що авіація МВС швидко і вчасно привезла орган.
Також авіація МВС України допомагає іноземним державам у ліквідації наслідків катастроф та надзвичайних ситуацій. Так, 20 липня Україна направила на допомогу Турецькій Республіці два літаки АН-32П ДСНС, де вони надавали допомогу у гасінні масштабних лісових пожеж.
Окрім виконання завдань, цього року авіація МВС взяла участь в параді військ у складі повітряної колони з нагоди 30-ї річниці Незалежності України.
Ви в безпеці, коли ми у небі!
Департамент комунікації МВС