На цьому сьогодні, 2 липня, наголосив перший заступник міністра внутрішніх справ України Сергій Яровий під час робочої наради.
«Забезпечення правопорядку, неухильне й оперативне реагування на повідомлення про порушення виборчого законодавства та їхнє розслідування для доведення до суду - основа превенції, яку проводять правоохоронці системи МВС. Принципово важливо, аби кожне кримінальне провадження отримало реальний судовий вирок», - сказав Сергій Яровий.
Заступник начальника Головного слідчого управління Національної поліції України Максим Цуцкірідзе розповів, що з початку передвиборчої кампанії позачергових виборів народних депутатів до поліції надійшло 1524 заяви та повідомлення про порушення виборчого процесу. З них за 60 фактами відкриті кримінальні провадження та складено 194 адміністративні протоколи. Тільки за минулу добу, 1 червня, зареєстровано 108 повідомлень про порушення виборчого законодавства. Відкрито 4 кримінальні провадження та складено 16 адміністративних протоколів.
Заступник голови Національної поліції України Олександр Фацевич зазначив, що з повідомлень про порушення законодавства, які надійшли до органів поліції упродовж передвиборчої компанії, 1093 факти пов’язані з незаконною агітацією, 114 - з підкупом виборців, 48 – з перешкоджанням здійсненню виборчого права. Основна маса вказаних повідомлень надходить за зверненнями громадян та від представників Громадянської мережі «ОПОРА».
Перший заступник міністра внутрішніх справ розповів, що дана парламентська передвиборча кампанія відрізняється від президентської свою політичною напруженістю та завантаженістю на особовий склад системи МВС.
«Якщо до виборів Президента України було 44 кандидати, то на позачергові вибори до Верховної Ради зареєстровано 5 837 кандидатів у народні депутати України. Ми враховуємо ці виклики та проводимо потужну роботу щодо реагування на всі порушення законодавства та безпечного проведення демократичних позачергових парламентських виборів», - сказав Сергій Яровий.
Своєю чергою, радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко наголосив на неухильному розслідуванні всіх кримінальних злочинів, скоєних під час передвиборчої кампанії, особливо фактів підкупу виборців і відзначив значну властивість, яка відрізняє суму підкупу на парламентській кампанії від президентської.
«На президентській кампанії було 57,63 гривень дозволених Законом, на парламентській – це майже 125 гривень. Я прошу звернути увагу всіх, що вищу юридичну силу має Кримінальний кодекс. Він відповідає Закону про вибори президента, але створює колізію з Законом про вибори народних депутатів України. Отже, 57 гривень 63 копійки - максимальна сума, яку кандидат у народні депутати чи політична партія, у вигляді подарунку, може давати виборцю», - сказав радник міністра.
Також Іван Варченко розповів про ще один варіант підкупу виборців – клонів.
«Нами зафіксовано багато клонів. Ми бачимо їх по кожній області - є по дві, а то й по три пари, які борються між собою. Звичайно, спираючись на Конституцію України, кожен громадянин може обиратися та бути обраним, але така випадковість, коли на одному окрузі 2-3 пари кандидатів із однаковими прізвищами, дозволяє нам звертати на це прискіпливу увагу. Звертаємо на це й увагу політичних команд, адже вони зацікавлені разом із нами в тому, щоб вибори відбулися законно», - наголосив радник міністра внутрішніх справ.
Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій Микола Чечоткін розповів, що до 13 липня буде завершено підготовку органів управління сил і засобів ДСНС до забезпечення публічної безпеки та реагування на надзвичайні ситуації під час виборів.
«З 15 липня всі підрозділи будуть переведені на посилений варіант несення служби. З урахуванням можливих загроз передбачені чергування пожежних постів на кожній виборчій дільниці – понад 28 тисяч осіб пожежно-рятувальних підрозділів в пунктах постійної дислокації, піротехнічних розрахунків 350 осіб і 130 одиниць техніки, підрозділи радіаційного та хімічного захисту та повітряних служб. Службою здійснюється контроль за станом пожежної техногенної безпеки на об’єктах проведення позачергових виборів до Верховної Ради – 6 500 таких об’єктів. Проведено 22 670 інструктажів щодо дотримання персоналом умов пожежної безпеки. Робота продовжується», - сказав Микола Чечоткін.
Голова Державної прикордонної служби України Сергій Дейнеко сказав, що у кожному органі й підрозділі ДПСУ визначено відповідальних осіб із числа керівного складу для взаємодії з виборчими комісіями для оперативного вирішення питань, що перебувають у компетенції служби.
«В Адміністрації ДПСУ діятиме оперативний штаб на регіональному та територіальному рівнях, оперативні та ситуаційні групи. Враховуючи досвід попередніх років, основні зусилля зосереджені на посиленому контролі та координації дій на міжнародних сполученнях. В першу чергу це пов’язано з присутністю на виборах іноземних спостерігачів, оформлення їх в пріоритетному порядку, поза чергою, після отримання списків від Міністерства закордонних справ та ЦВК. Поряд із цим будуть здійснюватися заходи для швидкого оформлення громадян України, які напередодні виборів прибуватимуть із-за кордону або тимчасово окупованих територій. У рамках безпеки будуть спрямовані зусилля на виявлення осіб категорії ризику, які можуть залучатися до дестабілізації ситуації в країні, а також недопущення переміщення зброї та продукції пропагандистського змісту. З метою підвищеного захисту кордону активізовано роботу прикордонної розвідки», - сказав Сергій Дейнеко.
Департамент комунікації МВС України