Зі стрімким розвитком інформаційних технологій та використанням кіберпростору у всіх сферах суспільного життя, на жаль, розповсюдження наркотичних засобів здебільшого здійснюється за допомогою мережі Інтернет та месенджерів.
Розвиток месенджерів з можливістю шифрування даних користувачів призвів до того, що за останні декілька років роздрібний продаж наркотиків майже повністю перейшов у цифровий формат. Кожне нове оновлення таких месенджерів ускладнює роботу правоохоронних органів за рахунок використання новітніх методів шифрування інформації та підвищення рівня анонімності учасників спілкування. Найбільш популярним месенджером серед роздрібних наркоторговців є Telegram.
Для розв’язання цієї проблеми було проведено накопичення та класифікацію інформації щодо використання наркоторговцями можливостей мережі Інтернет та месенджерів, що використовуються з метою пошуку нових клієнтів та розповсюдження наркотичних засобів, а також створено відповідну аналітичну підсистему. Реалізація цього завдання дозволить правоохоронним органам більш ефективно протидіяти правопорушенням та виконувати інші завдання, які виникають під час оперативно-службової діяльності, зокрема концентрувати увагу патрульної поліції на місцях можливого розташування так званих «кладів» – прихованих місць збереження та передачі «клієнтам» наркотичних засобів.
Групою фахівців та курсантів факультету № 4 (кіберполіції) Харківського національного університету внутрішніх справ під керівництвом декана факультету підполковника поліції В’ячеслава Маркова у рамках проекту «MRIYA» створено чат-бот «СтопНаркотик», призначений для блокування Інтернет-ресурсів з продажу наркотичних засобів з використанням месенджеру Telegram.
З його допомогою всі користувачі месенджеру зможуть блокувати Інтернет-магазини, які продають наркотичні засоби, шляхом надсилання звернення-скарги до адміністрації Telegram з відомостями про акаунт, з якого здійснюється наркоспам.
Telegram чат-бот «СтопНаркотик» був презентований громаді міста Харкова 19 вересня 2019 року. За цей час з чат-ботом ознайомились понад 5000 користувачів мережі, з яких 1360 виявили бажання регулярно допомагати блокувати адреси наркокрамниць.
Наразі база нараховує 760 адрес роздрібних наркокрамниць у месенджері Telegram, з яких 750 перебувають в активному (робочому) стані та 10 заблоковано (протягом тижня).
Програма чат-боту «СтопНаркотик» складається з наступних частин:
Результативність та ефективність забезпечення безпеки громадян, зокрема боротьби з наркозлочинністю, шляхом реалізації проекту «MRIYA» та створеного у його рамках чат-боту «СтопНаркотик» цілком залежить від активної громадянської позиції користувачів мережі Інтернет та месенджеру Telegram.
«Небайдужість – запорука безпеки»!
Ще однією функцією для зручності користування чат-ботом став QR-код. Після успішного сканування QR-коду Ви потрапите до чат-боту "СтопНаркотик".
Для завантаження інструкції з користування чат-ботом необхідно натиснути на кнопку "Отримати інструкцію", що розташована у нижній частині екрану Вашого пристрою.
ВЗГ ХНУВС