У Харківському національному університеті внутрішніх справ проходить науково-практичний семінар «Використання ДНК-аналізу при розслідуванні та розкритті злочинів. Інновації та перспективи». У заході беруть участь провідні фахівці Експертної служби МВС України в галузі біології, судово-медичної експертизи, представники практичних підрозділів Національної поліції, органів досудового розслідування, прокуратури, адвокатури та суду, координатор регіонального представництва у Харкові Консультативної Місії Європейського Союзу, науково-педагогічні працівники університету та ін.
Відкрив семінар ректор університету Дмитро Швець, який підкреслив важливість проведення генетичних експертиз для підвищення ефективності розслідування та розкриття злочинів, побажав плідної діяльності, конструктивних дискусій учасникам семінару, що сприятимуть новим напрацюванням і стануть в нагоді у практичній діяльності.
Директор Харківського НДЕКЦ МВС Станіслав Перлін наголосив, що це перший науково-практичний семінар, присвячений питанням молекулярно-генетичних досліджень в Україні, значимість яких у розслідуванні злочинів важко переоцінити. У 2015 році у Харківському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України було введено в дію сучасну лабораторію молекулярно-генетичних досліджень, яка пройшла акредитацію і сьогодні це єдина лабораторія на сході України з унікальним обладнанням та можливостями.
Під час роботи семінару відбулася презентація деяких технічних приладів, які є в лабораторії. Серед них – система RapidHIT ID, що генерує лабораторно-якісні криміналістичні профілі ДНК усього за 90 хвилин (профілі STR створюються швидко за допомогою встановлених реактивів та інноваційного програмного забезпечення для повного контролю результатів) та 3500 Genetic Analyzer for Human Identification, що встановлює новий стандарт в капілярному електрофорезі для ідентифікації особи. Також учасники семінару отримали нове друковане видання практичного порадника для слідчих та інспекторів-криміналістів «Генетичний фінгерпринтінг: вилучення та дослідження слідів біологічного походження», розробленого фахівцями Харківського НДЕКЦ у форматі, зручному для користування в «польових умовах».
За плідну діяльність та сприяння роботі Станіслав Перлін вручив пам’ятні відзнаки Харківського НДЕКЦ у тому числі ректору університету Дмитру Швецю, заступнику директора ДНДЕКЦ МВС – заступнику керівника Експертної служби МВС Костянтину Дубоносу та ін.
Заступник директора ДНДЕКЦ МВС – заступник керівника Експертної служби МВС Костянтин Дубонос представив присутнім проект Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» та ознайомив з його основними засадами. Як зазначив Костянтин Валентинович, за останній час кількість об"єктів молекулярно-генетичної експертизи збільшилася на 40%, що змушує удосконалювати діяльність експертних служб, збільшувати кількість науково-дослідних лабораторій, впроваджувати в роботу нові розробки та технології. Зокрема, законом пропонується впровадження державної реєстрації геномної інформації людини, створення відповідної бази даних, що сприятиме пошуку зниклих осіб, ідентифікації загиблих під час бойових дій тощо.
Начальник ГУНП в Харківській області Валерій Сокуренко звернув увагу на те, що наявність сучасної і потужної спеціалізованої техніки передбачає і наявність висококваліфікованих фахівців, підготовлених до такої роботи. Про те, що Харківський національний університету внутрішніх справ може готувати такі кадри, зважаючи на потужний науково-педагогічний склад, наукову базу, зазначив у своєму виступі й академік Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор Олександр Бандурка. Він також запропонував зробити семінари, присвячені темі проведення молекулярно-генетичних експертиз, традиційними, адже цього вимагає практика, а також провести міжнародні конференції з цієї тематики; посилити наукове забезпечення проведення таких досліджень та сприяти напрацюванню відповідної законодавчої платформи. Підтримку ініціатив у цих питаннях пообіцяв і народний депутат України Олександр Бакумов, відзначивши високий рівень проведення заходу.
Актуальність та нагальність питання проведення генетичних досліджень для розкриття та розслідування злочинів відзначили у своїх виступах начальник Управління служби безпеки України в Харківській області Микола Найдич, заступник голови Ради адвокатів Харківської області Олександр Гунченко, заступник Директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтава, Олексій Новіков, координатор регіонального представництва у Харкові Консультативної Місії Європейського Союзу Роберт Жулкєвскі.
З доповідями під час семінару виступили завідувач лабораторії біологічних досліджень та обліку ДНДЕКЦ МВС Руслан Аббасов на тему «Сучасний стан та перспективи розвитку напряму молекулярно-генетичних досліджень в Україні», доктор юридичних наук, професор кафедри криміналістики та судової експертології факультету № 1 ХНУВС, провідний фахівець з організації наукової роботи Харківського НДЕКЦ МВС Руслан Степанюк підняв питання проблем формування та застосування ДНК-аналізу як галузі криміналістичної техніки, а також представив навчальний посібник «Криміналістичне дослідження ДНК: технології та можливості», розроблений фахівцями університету, та ін.
За матеріалами семінару видано збірник тез доповідей, який отримали учасники заходу.
ВЗГ ХНУВС