Завідувач кафедри кандидат історичних наук, доцент
Логвиненко Ігор Альбертович

Кафедра теорії та історії держави та права є базовим структурним підрозділом Університету, що відіграє вагому роль у підготовці висококваліфікованих правників та фахівців для Національної поліції України, забезпечуючи фундаментальне теоретико-правове спрямування цього процесу. Кафедра здійснює навчально-виховну, методичну та науково-дослідну діяльність, орієнтовану на забезпечення ґрунтовної правової підготовки, з урахуванням сучасних освітніх технологій та міжнародних стандартів.

Кафедру як структурний підрозділ Харківського інституту внутрішніх справ було утворено в червні 1994 року шляхом реорганізації кафедри державно-правових дисциплін, яка, в свою чергу, була створена у травні 1992 року. Начальником кафедри було призначено кандидата юридичних наук, доцента Л. О. Зайцева. У 2007 році у зв’язку з утворенням Навчально-наукового інституту права, економіки та соціології зі складу кафедри виокремився новий підрозділ – кафедра теорії та історії права ННІПЕС ХНУВС, яку очолив Л. О. Зайцев Посаду начальника кафедри теорії та історії держави і права ХНУВС обійняв кандидат юридичних наук, доцент І. М. Погрібний. У червні 2011 відбулося об’єднання кафедри теорії та історії держави і права ХНУВС і кафедри конституційного та міжнародного права ХНУВС в одну – кафедру державно-правових дисциплін факультету підготовки фахівців для підрозділів слідства та дізнання ХНУВС, яку очолив доктор юридичних наук, доцент В.О. Серьогін. З липня 2013 року загальноуніверситетську кафедру теорії та історії держави і права було відновлено. Начальником кафедри став кандидат юридичних наук, доцент М.Ю. Бурдін. З проведенням поліцейської реформи в Україні, відбулася реорганізація самого навчального закладу. Кафедра стала структурним підрозділом факультету №1. У вересні 2016 р. М.Ю. Бурдіна призначено проректором Харківського національного університету внутрішніх справ, завідувачем кафедри став І. А. Логвиненко. В травні 2022 року у зв’язку із введенням в Україні правового режиму воєнного стану кафедра спільно з факультетом №1 була передислокована до міста Кам’янець-Подільський Хмельницької області. У серпні 2024 року у зв’язку з реорганізацією університету утворено загальноуніверситетську кафедру теорії та історії держави та права, завідувачем кафедри призначено І.А.Логвиненко.

Науково-педагогічний персонал кафедри забезпечує викладання ряду фундаментальних юридичних дисциплін, необхідних для формування професійних базових знань майбутніх юристів та працівників Національної поліції України, а саме: «Теорія держави і права», «Історія держави і права України», «Історія держави і права зарубіжних країн», «Історія держави і права», «Юридична компаративістика, «Філософія права», «Історія філософії права», «Юридична деонтологія», «Поліцейська деонтологія» та ін.

Кафедра здійснює підготовку науково-педагогічних кадрів та науково-експертну діяльність за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень, а також іншими спеціальностями у межах, визначених для фундаментальних юридичних наук.

Коло наукових інтересів науково-педагогічних працівників кафедри складають такі питання, як: актуальні проблеми державотворення, правотворення та правозастосування; концептуалізація національної безпеки; роль Національної поліції у забезпеченні правоохоронної функції держави тощо. Зазначені наукові напрями юридичних досліджень знайшли своє відображення у активному науковому пошуку працівників кафедри над дисертаційними дослідженнями на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук (доктора філософії права), доктора юридичних наук, участі у багатьох всеукраїнських та міжнародних наукових заходах.

За останні п’ять років науково-педагогічним складом кафедри підготовлено та видано значну кількість наукових праць, зокрема 16 монографій, 4 науково-практичні коментарі, 4 підручники, 3 навчальних посібника, 2 хрестоматії-практикуми, збірник практичних рекомендацій, 1 довідник та 1 науково-популярне видання, а також ряд публікацій у науковометричних базах Scopus і Web of Science. Серед видань: «Історія держави і права зарубіжних країн: хрестоматія-практикум» (2023), науково-популярне видання «Безпека дитини: соціально-правове забезпечення» (2023), навчальний посібник «Курс лекцій з юридичної деонтології» (2022), монографія «Недоторканність житла як правовий інститут» (2022), підручник «Історія держави і права зарубіжних країн» (2021), «Історія держави і права України: хрестоматія-практикум» (2021), «Відомча нормотворчість в Україні: досвід комплексного аналізу» (2021).

У 2024 році у Всеукраїнському (національному) конкурсі наукових та навчальних видань з права, безпеки та євроінтеграції «Юридика», організованому Одеським державним університетом внутрішніх справ, Українською асоціацією видавців та книгорозповсюджувачів, видавництвом «Юридика» та Центром українсько-європейського наукового співробітництва, науково-популярне видання «Безпека дитини: Соціально-правове забезпечення» (автори: Олександр Бандурка, Ірина Бандурка, Юлія Загуменна) посіло ІІ місце в номінації «Науково-практичні видання з безпеки (науково-практичні коментарі, порадники, пам’ятки)».

Кафедра підтримує тісні зв’язки з органами Національної поліції України, закладами вищої освіти зі специфічними умовами навчання, Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого, юридичним факультетом Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, юридичним факультетом Львівського національного університету імені Івана Франка, Інститутом держави і права НАН України ім. В.М. Корецького та іншими закладами вищої освіти України, організаціями та установами юридичного спрямування. Співпраця з ними проявляється у спільній участі в наукових конференціях, публікаціях наукових статей, рецензуванні підручників, посібників, наукових праць, статей, опануванні дисертацій тощо.

На кафедрі працює науковий гурток здобувачів вищої освіти «Актуальні проблеми теорії та історії держави та права». Загальне керівництво гуртком здійснює доцент кафедри, майор поліції, кандидат юридичних наук, доцент Юлія Безуса. Науковий гурток має на меті поглиблене вивчення здобувачами вищої освіти основних загальнотеоретичних проблем теорії та історії держави та права, опановування сучасних наукових теорій. У межах діяльності наукового гуртка здобувачі вищої освіти оволодівають навичками публічних виступів, набувають компетентності у чіткому та змістовному формулюванні власних думок, вдосконалюють вміння працювати з науковою літературою, здійснювати критичний аналіз фактів і формулювати науково обґрунтовані висновки.

У 2023-2024 навчальному році було проведено 10 планових засідань Наукового гуртка кафедри та 2 круглих столи. Заходи відбувалися в очній, дистанційній та змішаних формах. У цей період під керівництвом науково-педагогічних працівників кафедри членами наукового гуртка підготовлено та опубліковано понад 30 тез доповідей, зокрема і з питань забезпечення безпеки в умовах воєнного стану та відновлення і розвитку української держави в повоєнний період.

У щорічному конкурсі наукових робіт серед здобувачів вищої освіти Харківського національного університету внутрішніх справ «Історія органів охорони правопорядку», гуртківцями підготовлено 18 наукових робіт, серед яких 2 роботи були відзначені конкурсною комісією та отримали дипломи лауреатів, 2 наукові роботи посіли 1 та 2 місце відповідно.

Науково-педагогічним складом кафедри систематично проводиться виховна (кураторська) робота зі здобувачами вищої освіти, а також профорієнтаційна та правоосвітня робота з учнями загальноосвітніх шкіл, коледжів та інших закладів освіти.

Науково-педагогічні працівники кафедри активно залучені до міжнародних програм, що спрямовані на підвищення професійної компетентності та обміну досвідом. У червні 2024 року співробітники кафедри успішно пройшли курс «NATO BI Awareness Course in Ukrainian», метою якого було підвищення обізнаності щодо принципів доброчесності серед представників оборонних структур та громадянського суспільства. Доцентка кафедри Юлія Безуса систематично приймає участь у тренінгах від Агентства Європейського Союзу з підготовки фахівців у сфері правоохоронної діяльності (CEPOL). Професорка кафедри Юлія Загуменна була відібрана для участі у міжнародній програмі наставництва «Business and Human Rights: Mentorship Program for Ukrainian Early Career Researchers (BHR4Ukraine)», яка триватиме з червня 2024 року до березня 2025 року. Ця програма, що є спільною ініціативою Інституту прав людини і гуманітарного права Рауля Валленберга (Швеція) та Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (Україна), спрямована на розвиток стійких бізнес-моделей в Україні та інтеграцію країни до ЄС, з особливим акцентом на відповідальність бізнесу щодо прав людини.

Контактна інформація:

 [email protected]>

068 630 59 09

Склад кафедри

Логвиненко Ігор Альбертович - завідувач кафедри, кандидат історичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Волошенюк Олександр Володимирович - професор кафедри, кандидат юридичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Головко Борис Георгійович - професор кафедри, кандидат історичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Загуменна Юлія Олександрівна - професор кафедри, кандидат юридичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID
Переглянути профіль ResearcherID

Кириченко Володимир Євгенійович - професор кафедри, доктор юридичних наук, професор

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Лазарєв Віктор Вікторович - професор кафедри, кандидат юридичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Невзоров Ігор Львович - професор кафедри, кандидат юридичних наук

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Погрібний Ігор Митрофанович - професор кафедри, кандидат юридичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Холод Юрій Анатолійович - професор кафедри, кандидат юридичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Шульга Анатолій Матвійович - професор кафедри, доктор юридичних наук, професор

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Iванов Станіслав Юрійович - доцент кафедри, кандидат історичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Юшкевич Олена Геннадіївна - доцент кафедри, кандидат юридичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Безуса Юлія Олегівна - доцент кафедри, кандидат юридичних наук, доцент

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Колєсніков Сергій Дмитрович - старший викладач кафедри

Переглянути профіль у Google Академії
Переглянути профіль ORCID

Рудська Ганна Павлівна - старший лаборант кафедри