Завідувач кафедри, доктор юридичних наук, професор, майор поліції Фоміна Тетяна Григорівна

Кафедра кримінального процесу та організації досудового слідства є однією з провідних кафедр, що входить до складу факультету № 1 Харківського національного університету внутрішніх справ.

Історія кафедри бере свій початок з 1992 року. За цей час її очолювали: кандидат юридичних наук, доцент, заслужений юрист України, полковник міліції Кожевніков Г.К.; кандидат юридичних наук, доцент, полковник міліції Кузьмінова В.Ю.; доктор юридичних наук, професор, полковник міліції Слінько С.В.; доктор юридичних наук, професор, полковник міліції Юхно О.О.; кандидат юридичних наук, доцент підполковник поліції Романюк В.В. У 2023 році завідувачем кафедри призначено доктора юридичних наук, професора, майора поліції Тетяну Фоміну.

На кафедрі працюють 13 науково-педагогічних працівників, з яких 10 мають наукові ступені:

• 3 доктора юридичних наук;
  • 7 кандидатів юридичних наук.
  • Усі працівники мають досвід практичної діяльності у т.ч. на керівних посадах у слідчих підрозділах Національної поліції та прокуратури.

Наукова робота

Науковці кафедри беруть активну участь у науковій та законотворчій діяльності, а саме: є співавторами першого Науково-практичного коментаря чинного КПК України, до якого систематично надають пропозиції щодо внесення змін та доповнень; видано понад 20 монографій, 19 навчальних посібників, 24 наукових роз’яснень; захищено 7 докторських та понад 22 кандидатських дисертацій. Після запровадження в Україні воєнного стану у співавторстві підготовлено науково-практичний коментар Розділу IX-1 Кримінального процесуального кодексу України.

Науково-педагогічним складом кафедри здійснюється наукове керівництво (консультування) ад’юнктів, аспірантів та докторантів, які працюють над дисертаційними дослідженнями.

На кафедрі кримінального процесу та організації досудового слідства факультету № 1 працює науковий гурток, керівником якого є професор кафедри, доктор юридичних наук, професор Оксана Пчеліна. На засіданнях гуртка розглядаються актуальні проблеми науки кримінального процесу, що вимагають уваги і дослідження молодих науковців. Особлива увага приділяється проблемним питанням здійснення досудового розслідування в умовах воєнного стану.

Члени гуртка є переможцями конкурсу наукових робіт здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти закладів вищої освіти, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України; Всеукраїнського конкурсу наукових робіт курсантів, слухачів та студентів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, а також конкурсу наукових робіт «Молода наука Харківщини: вектори розвитку» Ради молодих вчених при Харківській обласній державній адміністрації.

Навчальна та методична робота

Науково-педагогічний склад кафедри забезпечує освітній процес на всіх факультетах Університету. На кафедрі викладаються такі дисципліни:

• Актуальні проблеми застосування кримінального процесуального законодавства.
  • Взаємодія органів досудового розслідування з оперативними підрозділами та іншими правоохоронними органами під час протидії кримінальним правопорушенням.
  • Дізнання.
  • Досудове розслідування.
  • Кримінальна юстиція: правові доктрини та принципи правотворчості.
  • Кримінальний процес.
  • Напрями розвитку науки кримінального процесу.
  • Основи кримінальної процесуальної діяльності.
  • Основи правових знань: кримінальний процес.
  • Складання процесуальних документів на стадії досудового розслідування.
  • Сучасні доктрини кримінального процесу.

Під керівництвом доцента Сергія Абламського вперше в Україні розроблено комп’ютерну програму «Навчальний ЄРДР», за допомогою якої курсанти здобувають практичні навички майбутньої професії слідчого та дізнавача.

Постійний склад кафедри підтримує тісний зв’язок з практичними підрозділами Національної поліції шляхом: прийняття участі у спільних семінар-нарадах, проведення бінарних занять, залучення до атестації здобувачів вищої освіти, захисту матеріалів практики та стажування на посаді. Працівниками кафедри на замовлення ГСУ Національної поліції України розроблено понад 40 науково-методичних рекомендацій для підрозділів органів досудового розслідування. Кафедра взаємодіє і співпрацює з іншими навчальними закладами вищої освіти у тому числі системи МВС України.

Організаційна робота

Працівниками кафедри регулярно проводиться виховна (кураторська) робота з курсантами факультету № 1, а також профорієнтаційна та правоосвітня робота з учнями загальноосвітніх шкіл, коледжів та інших навчальних закладів.

Контактна інформація:
Адреса: Україна, м. Харків, просп. Льва Ландау, 27
Телефони: 73-98-133, 7398-134, 7398-233, 7398-032

Склад кафедри

Фоміна Тетяна Григорівна - завідувач кафедри, доктор юридичних наук, професор, майор поліції

Переглянути профіль ORCID

Глобенко Геннадій Іванович - професор кафедри, кандидат юридичних наук, доцент, полковник поліції

Переглянути профіль ORCID

Пчеліна Оксана Василівна - професор кафедри, доктор юридичних наук, професор, майор поліції

Переглянути профіль ORCID

Мартовицька Олена Василівна - професор кафедри, доктор юридичних наук, доцент, підполковник поліції

Переглянути профіль ORCID