У межах щорічної Всесвітньої акції «16 днів проти насильства» проведено тематичне засідання наукового гуртка кафедри кримінального права і кримінології факультету № 1. Учасниками засідання було порушено низку науково-прикладних проблем, пов’язаних із кримінально-правовими та кримінологічними засобами протидії домашньому та ґендерно зумовленому насильству в Україні. Керівник гуртка – професор кафедри доктор юридичних наук, професор Андрій Ященко – акцентував увагу на важливості наукового дослідження та подальшого практичного вирішення цих проблем у нашому суспільстві.

Жваву дискусію серед курсантів викликали проблемні питання кваліфікації домашнього та ґендерно зумовленого насильства, застосування кримінально-правових заходів реагування до кривдників. Всі учасники заходу активно долучилися до обговорення, висловили свої судження з приводу тлумачення окремих недостатньо визначених ознак складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України. У резолютивній частині засідання члени гуртка дійшли згоди, що вказаний склад кримінального правопорушення потребує коригування шляхом усунення нормативних передумов для преюдиційної, у багатьох випадках проблемної практики. Це можливо через використання узвичаєного підходу до відмежування кримінального правопорушення від адміністративного з використанням категорії «суспільна небезпечність». Одним з найбільш ефективних інструментів формалізації ознак останньої є заподіювана шкода суспільним відносинам, зокрема суспільно небезпечні наслідки. Саме спираючись на них, можна достатньо чітко сформулювати склад кримінального правопорушення домашнього насильства, відійшовши від систематичності як погано визначеної ознаки діяння.

ВЗГ ХНУВС